YAAKOV MISIR’A GİDER

Yosef, Firavun’a  kardeşlerini ve babasını anlattığında Firavun  ona tüm ailesini ,kardeşlerini,eşlerini ve çocuklarını  Mısır’a getirmesini söyledi.Yaakov, oğlu Yosef’in yaşadığını öğrenince oğlunu görmek üzere tüm ailesini de alarak yola çıktı.Ve Yosef görkemli arabasıyla babasını karşılamaya gitti.
 
Çok mutlu bir buluşma oldu.Yosef, babasının Firavun’a  kendisinin  çoban olduğunu söylemesini istedi; bunun üzerine Yaakov Yosef’in arabasıyla Firavun’u görmeye gitti.

 

YAAKOV PARO’YLA TANIŞIR

Yosef , Yaakov’u Firavun’un huzuruna çıkarır.

‘’ Kaç yaşındasın?’’ diye sordu Firavun.

‘’  130’’ dedi Yaakov.

Sonra Yaakov Firavun’u  kutsadı. Firavun onlara koyun ve sığır gütmeleri için Ramses’in toprağını verdi.Yosef tüm ailesinin kıtlık süresince yeterince yiyeceğe sahip olmalarını sağladı.

 

YAAKOV’UN PEYGAMBERLİĞİ

Kıtlık sona erdi ve toprak yeniden zenginleşerek ürünle doldu.Artık Yaakov çok yaşlanmıştı ve öleceğini anlamıştı.Bu yüzden on iki oğlunu bir araya toplayarak şunları söyledi:

‘’ Şimdi size neler yapacağınızı söyleyeceğim.Siz oniki kardeşten İsrael’in on iki kabilesi doğacak.Yuda’nın kabilesi en büyüğü olacak fakat hepiniz kutsanacaksınız’’
 
Ve Yaakov yatağına yatarak ebediyen gözlerini kapadı.Yosef ve tüm Mısır Yaakov için yetmiş gün yas tuttu.Sonra Yosef babasının tabutunu arabasına koyarak Kenaan’a gitti ve babasının vasiyet ettiği gibi Mearat Amahpela’ya gömdü.Yosef Mısır’a geri döndü ve kardeşlerini, o çocukken ona yaptıklarından dolayı affetti.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.