ŞAMUEL’İN DOĞUMU

Kocası Elkana tarafından çok sevilen Hanna adında  bir kadın vardı.  Fakat Hanna  her zaman üzgündü çünkü çocuğu olmuyordu. Hanna bir gün  Kohen  Eli’nin mabedine gitti.  Orada bir çocuğu olması için dua  etti ve eğer bir çocuğu olursa onu  Allah’a hizmet etmesi için vereceğine söz verdi.  Eli onu gördü  fakat kadın sessizce dua ettiğinden tam olarak neler söylediğini duyamadı.
 
‘’ Dua ettiğin şey gerçekleşecek. ‘’ dedi Eli ona  ve Hanna daha fazla üzgün hissetmeden gitti.

Hanna’nın bir oğlu oldu ve ona Şemuel adını verdi.  Ve Şemuel annesinin kendisini beslemesine ihtiyaç duymadığı zaman gelince Hanna onu Eli’ye götürdü.

 

HANNA’NIN ŞÜKRAN ŞARKISI

‘’ Ulu Allah’ım , ben burada daha evvelden durup dua eden kadınım

Bana verdiğin bu çocuk için.

Bu yüzden onu sana getirdim

Yaşadığı sürece Allah’a hizmet etmesi için.

Kalbim  mutlu.
 
Ruhum canlı

Senden başka yoktur.

Senin kadar güçlü kaya yoktur.

Gururlu ya da  övüngen olmayalım

Çünkü sahip olduklarımızı bize bahşeden Allah’tır.

Güçlü adamlar yıkıldı ,

Zayıf adamlara güç geldi

Ziyafet çekenler aç kaldılar ,

Ve açlık çekenler doyuruldular.

 Allah  yaşam ve ölüm verir.

Fakir ya da zengin kılar

Ve kötüleri karanlıkta susturur

 

ELİ’NİN OĞULLARININ GÜNAHI

Eli’nin oğulları iyi insanlar değildi ve Allah’ın sözlerine itaat etmiyorlardı. Fakat Şemuel büyüdüğünde iyi ve  Allah’a inanan biri olmuştu. Her sene Hanna oğluna bir giysi dikip ona getirdi.

Eli yaşlandığında oğullarının  alçakça işler yaptığını duydu  ve bu onu derinden üzdü.

‘’ Sizin hakkınızda kötü şeyler duydum. Unutmayın ki bir kişi bir başkasına karşı günah işlediğinde bir hakim onu yargılayabilir ; ancak Allah’a karşı günah işlediğinde sadece Allah’a hesap verir. ‘’ dedi Eli onlara. Ancak oğulları onu dinlemedi.

 

ALLAH ŞEMUEL’İ ÇAĞIRIR

Eli yaşlandıkça gözleri görmemeye başladı ve Şemuel onun gözleri oldu.  Bir gece Eli yattıktan sonra  Şemuel dinlenmek için uzandı ve Allah’ın sesini duydu , fakat Eli’nin kendisini çağırdığını sanarak onun yanına koştu.‘’

Ben seni çağırmadım.Git yeniden yat. ‘’ dedi Eli.
 
Şemuel tekrar  yattı ve yeniden bir sesin kendisini çağırdığını  duydu. Kalktı ve Eli’nin yanına gitti. ‘’ Geldim. Beni çağırdın. ‘’ dedi Şemuel.

‘’ Ben çağırmadım oğlum. Git yat. ‘’ dedi Eli.

Allah Şemuel’i üçücü kez çağırdığında Şemuel Eli’nin yanına gitti ama Eli Allah’ın Şemuel’i çağırdığını anladı. Bu yüzden ona ‘’ Git , yat ve tekrar seni çağıran bir ses duyduğunda ‘ Konuş Allah’ım  , seni dinleyeceğim.’ de.’’ dedi.

Bunun üzerine Şemuel  tekrar yatağına döndü . Allah geldi , Şemuel’in yanında durdu ve onu çağırdı. Bu kez Şemuel ayağa kalktı ve ‘’ Konuş Allah’ım, seni dinleyeceğim.’’ dedi.

Allah Şemuel’e şöyle dedi : ‘’ Eli’nin oğulları bana karşı geldi ve Eli onları durdurmadı.Bu yüzden bu evi yargılayacağım. ‘’

Allah gitti ve Şemuel sabaha kadar uyumadı çünkü Allah’ın söylediklerini Eli’ye söylemeye korkuyordu. Fakat sabah olduğunda Eli onu çağırdı  ve Şemuel onun yanına gitti.

‘’ Allah sana ne dedi ? ‘’ diye sordu Eli.

Ve Şemuel hepsini anlatınca Eli ‘’ Allah’ın sözü kanundur ‘’ dedi. 

 

AARON ABERİT (AHİT SANDIĞI ) KAYBOLUR

Bütün İsrael Allah’ın konuşmak için Şemuel’i seçtiğini biliyordu ; bunun için Şemuel Allah’ın sözlerini halka ileten kişi oldu.

Bu arada İsraelliler Peliştilerle  savaşmışlar ,fakat ilk savaşta  dört bin adamları öldürülmüştü. Sava? alanına Aaron Aberit’in gönderilmesi için Eli’nin mabedine haberciler yolladılar. Fakat bu Allah’ın kanununa aykırıydı. Habeciler geldiğinde Aron Aberit’i Eli’nin iki oğlu   koruyordu ve Aaron Aberit’in mabedden çıkarılmasına izin verdiler. 
 
Aaron Aberit savaş alanına getirildiğinde adamlar sevinçle bağırdılar. Peliştiler İbraniler’in Aaron Aberit’i getirttiklerini biliyorlardı ; o yüzden korktular. Yine de İsrael oğullarına saldırmaya devam ettiler. Şiddetli bir savaş oldu  ve otuz bin israelli öldü. Peliştiler Aaron Aberit’i çalarak Eli’nin iki oğlunu da öldürdüler. 

Eli  bu katliamı , oğullarının ölümünü ve Aaron Aberit’in çalındığını duyunca duyduğu üzüntü o kadar büyüktü  ve kendisi o kadar yaşlıydı ki  kalbi bu acıya dayanamadı ve öldü.

 

PELİŞTİLER’İN BELASI

Peliştiler Aaron Aberit’i bir put olan Dagon’un mabedine getirdiler ve Dagon’un yanına koydular.  Ertesi sabah kalktıklarında , Dagon’un mabedine gittiklerinde  Dagon’un Aaron Aberit’in önünde  yüz üstü yere düşmüş olduğunu gördüler.Onu yerden kaldırarak eski yerine koydular. Ertesi sabah geri geldiklerinde Dagon yine yere düşmüştü ancak bu kez sadece kafası toprağa gömülü değil  elleri de gövdesinden ayrılmıştı.

Dagon’un kahinleri korktular çünkü biliyorlardı ki  İsraelliler’in Allah’ının elleri şimdi de  onların üstündeydi. Bu yüzden Aaron Aberit’i Ekron adındaki başka bir şehre yollamaya karar verdiler. Fakat Ekronlular  ‘’ Neden İsrael’in Ahit  sandığını buraya getirdiniz? Hepimiz öldürüleceğiz. ‘’ diye haykırdılar.

Sonra Filistin’in tüm ileri gelen adamlarını bir araya toplayarak şöyle dediler : ‘’ İsrael’e Ahit sandığını geri gönderin. Tekrar kendi mabedine geri dönsün ki hiçbirimizi öldürmesin. ‘’

Fakat Aaron Aberit orda kaldı ve şehri büyük bir bela vurdu. Şehrin haykırışları göklere kadar çıktı.

 

AARON ABERİT GERİ DÖNER

Aaron Aberit Peliştiler ‘de yedi ay kaldı ve bu süre boyunca bela devam etti. Sonra kahinlere giderek ‘’ Ne yapacağız? ‘’ diye sordular.

‘’ Allah’ın sandığını bir sunuyla birlikte geri gönderin. ‘’ dedi kahin.

‘’ Nasıl bir sunu ?’’ diye sordu insanlar.
 
‘’ Beş altın fare.  Sonra yeni bir araba yaparak  boyunduruksuz iki süt ineği bağlayın. Aaron Aberit’ı alarak arabanın üzerine koyun. Beş altın fareyi bir kutuya koyun ; kutuyu da Aaron Aberit’in yanına koyun. İneklerle birlikte bunu yollayın. ‘’

Peliştiler söylenilenleri yerine getirdiler.İnekler sağa veya sola dönmeden  yolu takip ederek  Bet-Şemeş sınırına kadar gittiler.  Bet-Şemeş çitçileri buğday biçiyorlordı. Baktıklarında Aaron Aberit’i gördüler ve çok sevindiler. Kutuyu açtılar ; beş fareyi içinden çıkardılar ve Bet-Şemeş halkı onlara sunuda bulundular. Allah Bet-Şemeş halkına acı çektirdi  çünkü Aaron Aberit’in içine bakıp putlara tapmışlardı.

 

FİLİSTİNLİLER’İN SONU

Şemuel ‘’ Allah’a dönün. Bir tek ona ibadet edin ; sizi Peliştiler’in  elinden kurtaracak. ‘’ dedi.İnsanlar tüm putları bir kenara bırakarak bir tek Allah’a ibadet ettiler. Şemuel ‘’ Allah’a sizin için dua edeceğim.’’ Dedi. Tüm insanlar Mitspa’da  toplandılar ; bütün gün oruç tuttular ve ‘’ Allah’a karşı günah işledik.’’ dediler.

Peliştiler , İsrael oğulları’nın Mitspa’da toplandığını duydu ve onlara saldırdılar. Fakat Peliştiler yaklaştığı sırada Allah gürledi ve bir çok Filistinli öldü. Geri kalanları da İsraeloğulları geri gönderdi.  İsrael’in elinden alınan şehirler geri verildi ; Şemuel halkın başında hakim olarak kaldı. Şehirden şehre gitti ama her seferinde yaşadığı yer olan Rama’ye geri döndü.

 

 

 

 

HALK BİR KRAL İSTER

Şemuel yaşlanıyordu ve oğulları kendisi gibi iyi değillerdi , çünkü hakim olarak rüşvet alıyorlardı. Bu yüzden adalet her zaman yerini bulmuyordu.İsrael’in  bilge kişileri Şemuel’in ölmesinden korkarak ona şöyle dediler : ‘’ Oğulların senin kadar iyi hakim değiller. Bize hükmedecek bir kral ver. ‘’

Şemuel Allah’a konuştuktan sonra insanlara şunu söyledi ‘’ Eğer bir kralınız olursa oğullarınızı uşak gibi  kullanacak ; kendisini herkesin üstünde bir lider ilan edecek ; tarlalarını size sürdürecek ; sizleri savaşa yollayacak. Kızlarınızı hizmetkar olarak alacak ve işlerini yaptıracak. ‘’

Buna rağmen insanlar hala kral istiyorlardı. ‘’ Biz başımızda bir kral olsun istiyoruz. Böylece diğer milletler gibi  olacağız. Kralımız bize hükmedecek ve savaşacak. ‘’ dediler.

Şemuel Allah’a insanların söylediklerini iletti.

‘’ Onlara bir kral ver .’’ dedi Allah. Bunun üzerine Şemuel insanlara ‘’ Hepiniz kendi şehirlerinize dönün.’’ dedi.

 

ŞAUL VE EŞEKLER

Kiş adında bir adam vardı ve onun İsraeloğularının hepsinden daha akıllı  ve daha uzun boylu Şaul adında bir oğlu vardı. Bir gün Kiş’e ait bazı eşekler kayboldu. O da  oğlu Şaul ve bir  hizmetkarı eşekleri bulmak için yolladı.Uzun  bir yol katettiler ancak eşekleri bulamadılar. Bunun üzerine Şaul hizmetkara ‘’ Geri dönelim yoksa babam bizim de kaybolduğumuzdan endişelenecek.’’ dedi. Fakat hizmetkar yakındaki bir şehre gitmelerini ,  orada yaşayan Allah adamına sormalarını önerdi.Belki o adam hangi yoldan gitmeleri gerektiğini söyleyebilirdi. ‘’ iyi fikir; gidelim. ‘’ dedi Şaul.  Böylece Allah adamını bulmak için şehre doğru gittiler.Şehre giden tepeyi tırmanırken kuyudan su çeken kızlar gördüler. Şaul :
 
‘’ Allah adamı burada mı ?’’ diye sordu.

‘’ Evet ama çabuk olun. Çünkü dua etmek için dağa gidecek’’ dedi kızlar.

Şehre gittiler ve dağa gitmek üzere yola çıkan Şemuel’e rastladılar. Bir gün önce de Allah Şemuel’ e şöyle demişti ‘’ Yarın bu saatte Binyamin’in topraklarından bir adam yollayacağım.Onu insanlara reis yapacaksın; o da İsrael’I Peliştiler ’den kurtaracak. ‘’

Şemuel , Şaul ‘ u gördüğünde Allah Şemuel’e :
’’ İşte sana söylediğim adam ! Halkıma o hükmedecek. ‘’dedi.

Şaul Şemuel’e ‘’ Bana Şemuel’i nerede bulabileceğimi söyler misiniz?’’ diye sordu.

Şemuel ‘’ Şemuel benim. Benimle dağın tepesine gel. Bugün ve yarın benimle yemek ye.Sana kalbimdeki herşeyi söyleyeceğim. Ve üç gün önce kaybolan eşeklere gelince...Onlar da bulundu. ‘’ dedi.

Şaul Şemuel’le birlikte yemek yedi. Şehre geri döndüklerinde de Şemuel’le birlikte Şemuel’in evinde kaldı. Ertesi sabah erkenden kalktıklarında ve şehrin ucuna gittiklerinde Şemuel Şaul’a ‘’ Hizmetkarına önden yürümesini söyle ama sen olduğun yerde kal.  Böylelikle sana Allah’ın sözlerini bildireceğim. ‘’ dedi.

 

ŞEMUEL’İN ŞAUL’A SÖZLERİ

‘’ Allah seni  bu insanlara lider seçti. Bugün benden ayrıldığında  İsrael topraklarının sınırında Rahel’in kabrinin yanında  iki adam göreceksin. Sana ‘ Aramaya gittiğiniz eşekler bulundu ama şimdi de babanız sizin için endişeleniyor.’ diyecekler.Yoluna devam edeceksin ve Tabor düzlüğüne geleceksin. Orada da biri üç çocuk ,biri üç somun ekmek , biri de bir şişe şarap taşıyan üç adamla karşılaşacaksın.Seni selamlayacaklar ve sana iki ekmek verecekler. Sonra Allah tepesine geleceksin ve orada Peliştilerin ordugahını bulacaksın. Yaklaştıkça, dağdan inene kahinler göreceksin. Ellerinde ut , tambur , zurna ve harp olacak ve sana senin geleceğini anlatacaklar. Allah’ın ruhu senin üzerine gelecek ve sen bambaşka bir adam olacaksın. Bu işaretler geldiğinde Allah’a iman et çünkü  Allah senle beraber. Sonra Gilgal’e gideceksin. Yedi gün sonra ben de oraya geleceğim ve sana  daha sonra yapman gerekenleri söyleyeceğim. ‘’

Ve  Şemuel’in Şaul’e söylediği gibi tüm bu işaretler gerçekleşti.

 

ŞAUL KRAL SEÇİLİR

Şemuel İsrael’in tüm kabilelerini bir araya getirdi. Fakat ilk başta Şaul yoktu. Şaul ortaya çıktığında insanların arasındaydı ve hepsinden bir kafa boyu uzundu. Şemuel tüm insanlara ‘’ İşte Allah’ın size kral olarak seçtiği kişi. ‘’ dedi. İnsanlar ‘’ Yaşasın kral ‘’ diye bağırdılar.

Şemuel insanları evlerine yolladı ; Şaul de evine gitti. Kalplerine Allah’ın dokunduğu bir grup insan da Şaul’le birlikte gitti. Fakat bazı insanlar ‘’ Bu adam bizi nasıl kurtaracak ? ‘’ diye sordu.

Fakat Şaul barış sağladı ; çok büyük bir kral ve cesur bir asker  oldu . Filistinliler’e karşı pek çok savaşta İsreloğulları’na liderlik etti.
  
Fakat zamanla Allah’ın sözlerine karşı gelmeye başladı  ve Şemuel ona  ‘’ Allah , İsarel üzerindeki krallığını sonsuza dek koruyacaktı ama artık krallığın sürmeyecek’’ dedi.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.