MİRAS KANUNU

Çok seneler sonra Yosef kabilesinde sadece kız doğduğundan isimlerini sürdürecek biri kalmadı . Kabilenin tüm kızları Moşe'ye giderek  '' Babamız 
 
çölde öldü.  Neden bu ailenin ismi ailede erkek olmadığı için tükensin? Babamızın adı için bize bir miras ver. ''

Moşe Allah'la konuştu ve Allah şöyle dedi : ''  Bugünden itibaren eğer bir adam ölürse ve eğer bu adamın  bir oğlu yoksa mirası kızlarına geçecek. Eğer kızları da yoksa erkek kardeşlerine  ve eğer  erkek kardeşleri yoksa  babasının erkek kardeşlerine  ve eğer babasının da erkek kardeşleri yoksa  miras bir sonraki nesle geçecek.

 

VARİSİN  EVLİLİĞİ

 Moşe Yosef'in kabilesindeki kızlara  babalarının kabilesinden olduğu sürece kendileri için uygun buldukları kişilerle evlenebileceklerini  söyledi. Böylece İsraeloğullarının mirası bir kabileden başka bir kabileye geçmemiş olacaktı.

 

MOŞE'NİN İLAHİSİ

Moşe 120 yaşına geldiğinde İsrael oğulları 40 yıldır vaad edilmiş topraklara ulaşmaya çalışıyordu.  Allah ; Moşe ve Yeoşua'yı  çağırdı ve Moşe'ye insanları geri getirmesi için bir ilahi öğretti :

Ey gökler kulak verin , ben konuşacağım
 
Ağzımdan çıkacak olanları tüm dünya duysun

Sözlerim su zerrecikleri ,hafif yağmurlar ve sağanaklar halinde

Çimenlerin üzerine inecekler.

Yuvasını kuran , yavrularını korumak

İçin kanat çırpan kartal gibi

Kanatlarını açarak onları aldı ve

Tehlikelerden uzaklaştırmak için uçurdu.

Yani Allah İsrael'i tek başına korudu ve onlara yol gösterdi.

 

MOŞE KENAAN'I GÖRÜR

Moşe Nebo dağının tepesine çıktı ve Allah ona İsrael'in her kabilesine verdiği toprakları gösterdi .Moşe’ye ; '' Burası babalarınıza vaad ettiğim topraklar. Ölmeden önce kendi gözlerinle burayı görmeni sağladım. '' dedi . Moşe öldükten sonra
 
 
insanlar zeki ,sadık ve dürüst  olan Yeoşua'ya döndüler. Fakat Moşe için uzun süre yas tuttular. Bir daha İsrael'de Allah'la yüz yüze konuşacak ve Allah adına  inanılmaz mucizeler gerçekleştirecek bir adam olmadı.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.