ŞEYTAN İYOV’U KIŞKIRTIR

Uz topraklarında İyov isminde bir adam vardı. İyov, Allah’tan korkan kötülükten nefret eden ,yedi oğlu ve üç kızı olan kusursuz bir adamdı.İsraeloğullarının kurbanlarını sunacağı kutsal gün geldi . Şeytan da onlarla birlikte geldi.

‘’ Sen neden buraya geldin?’’ diye sordu Allah şeytana.
 
‘’ Çünkü her insanın içinde bir kötülük olduğuna inanıyorum.’’ dedi şeytan.

‘’ Benim hizmetkarım İyov’u görmedin mi? Dürüst ve  mükemmel biri’’ dedi Allah şeytana.

‘’ İyov’un herşeyi var.Bazı şeylerini elinden al ve ne kadar mükemmel olduğunu o zaman gör.’’ dedi şeytan .

Bir gün İyov ve ailesi yemek yerken tarladan bir hizmetkar gelerek İyov’un hizmetkarının öldürüldüğünü ,hayvanlarının alındığını haber verdi. Daha bu hizmetkar sözünü bitirmeden başka bir hizmetkar gelerek ‘’ Göklerden Allah’ın ateşi düştü ve sahip olduğunuz her şey yandı. Sadece ben ve adamlarınız kaçabildi.’’ dedi.

Bu adam konuşurken çölden şiddetli bir rüzgar geldi ve ev Yov’un çocuklarının üstüne çöktü. İyov kalktı ancak çocukları ölmüştü. Yere çökerek dua etti .’’ Annemin rahminden çıplak geldim ve çıplak döneceğim. Allah verir ve ancak Allah geri alır.Allah’ın adı mübarek olsun.’’ dedi.Böyleve İyov şeytan tarafından kışkırtılamadı.

 

ŞEYTAN İKİNCİ KEZ KIŞKIRTIR

Allak’ın kulları yeniden kurbanlarını O’na takdim etmeye geldiler ve şeytan yine  onların arasındaydı. Allah ona sordu : ‘’ Niye buradasın?’’

‘’ Çünkü her insanın içinde bir kötülük olduğuna inanıyorum.’’ dedi.

‘’ Hizmetkarım İyov’un ne kadar iyi olduğunu görmedin mi?Başına ne gelirse gelsin hala bana inanıyor ve bana aykırı hareket etmiyor.’’dedi Allah.

‘’ Ah ,hayatı için hayat feda etti. Kendi hayatı hiç tehlikeye girmedi ki.’’ 
 
‘’ Onu senin ellerine vereceğim. Böylelikle onun mükemmel olduğunu göreceksin. Ama hayatını kurtar.’’ dedi Allah.

Ve şeytan İyov’u korkunç bir hastalıkla lanetledi. İyov’un vücudu çıbanlarla kaplandı. Fakat İyov yine Allah’a inandı ve O’na aykırı hareket etmedi. Bir süre sonra ağrı ve hastalık geçmeyince üç arkadaşı geldi. İyov daha fazla dayanamadı  ve doğduğu güne lanet etti. ‘’ Karanlık olsun. Allah’ın ışığı gitsin ve dünyada her yeri gölge , bulutlar ve karanlık kaplasın.  Geceleri karanlık olsun ki hiç sevinç olmasın.Yıldızlar parlamasın , sabah olmasın.’’ diye haykırdı. Üç arkadaşı İyov’la tartışarak Allah’ın yolunun güzelliğinden bahsedince İyov’da Allah’ın yolundan gitmenin ona verdiği mutsuzluğu anlattı. Allah İyov’a şöyle dedi:

‘’ Hayatın ne olduğunu bilmeden hayata lanet eden kim? Cesur ol çünkü sorularıma cevap isteyeceğim. Ben dünyayı yaratırken sen nerdeydin? Kim sabah yıldızlarına şarkı söyletti ve denizin kapılarını kapayarak toprak ve su olmasını sağladı? Karanlığın ve aydınlığın sebebi kimdir? Sen neden doğdun? Yağmuru kim yağdırır, çiçekleri kim büyütürşİnsanların kalbine hikmeti ve anlayışı kim verdi?’’

İyov Allah’a şöyle cevap verdi ‘’ Sana nasıl cevap verebilirim, söyle? Senin herşeyi yapabileceğini ve senden hiçbir düşüncenin saklanamayacağını biliyorum.Beni affetmen için sana yalvarıyorum.’’

Ve Allah İyov’a acıdı ve sonraki yıllarının öncekilerden daha güzel olmasını sağladı. Tekrar başarılı ve zengin   oldu. Karısının yedi oğlu ve üç kızı daha oldu. İyov büyük büyük torunlarını görecek yaşa kadar yaşadı. Hayatı doluydu ve Allah’a övgüsü sonsuzdu.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.