DAVİD ŞAUL’UN ÖLÜMÜNÜ DUYAR

Şaul Peliştilerle  savaşmaya devam etti. Bir gün Şaul’un kampından elbiseleri yırtık bir adam geldi.  David’in yanına gelerek diz çöktü .
 
‘’ Nerelisin?’’ diye sordu David.

‘’ Şaul’un kampından kaçtım. ‘’ dedi genç adam.

‘’ Ne oldu ki orada?’’ dedi David.

‘’ Korkunç bir savaş vardı. Savaşta ölmeyenler kaçtı. Şaul ve oğlu Yonatan da öldüler. ‘’

‘’ Onların öldüğünü nereden biliyorsun?’’

Ve genç adam şunları anlattı :

‘’ Tesadüfen Gilboa dağına gittiğimde Şaul’un, mızrağının üstüne eğildiğini gördüm. Bir canlıdan çok ölüye benziyordu. Beni gördüğünde yanına çağırdı. ‘Kimsin?’ diye sordu. Ben de ‘Amaleki’yim.’’ dedim.’ Lütfen beni öldür  çünkü çok acı çekiyorum.’ diye yalvardı. Daha fazla yaşayamayacağını bildiğimden onu öldürdüm. Sonra başındaki tacı ve kolundaki bileziği alarak size getirdim.’’

‘’ Peki ya Yonatan?’’

Yonatan savaşta öldü.

David Şaul için yas tuttu çünkü Allah onu İsraeloğullarına kral yapmıştı. Yonatan için de yas tuttu çünkü o , kendisine kardeşten öte olmuştu.

 

DAVİD’İN HÜZNÜ

Yiğitler nasıl öldüler

Gad’da bunu anlatmayın

Ya da Aşkelon sokaklarında bundan bahsetmeyin

Peliştilerin kızları eğlensin!

Gilboa dağlarında

Ne yağmur ne de çiğ olacak
 
 
Çünkü yiğitlerin kalkanı

Burada atıldı

Yiğitler savaşın ortasında

Nasıl da öldüler

Oh Yonatan! Gilboa’nın yüksek dağlarında

Sen öldürüldün

Senin sevgin benim için mükemmeldi

Kadın sevgisini geçerdi

Yiğitler nasıl öldüler

Ve savaş nedenleri kayboldu !

 

YEUDA ŞEHRİNİN KRALI DAVİD

David Yeuda şehrinin kralı oldu.  O ve adamları Hevron şehirlerinde yaşadılar. Fakat Şaul’un oğullarından  İşboşet , tüm İsrael’e kral olmuştu ve Avner de onun için savaşa gidiyordu. İşboşet’le David arasında uzun süren savaşlar oldu. Fakat David giderek güçlenirken ,İşboşet’in gücü de giderek azalıyordu. İşboşet’in sarayında Avner de kendisi kadar güçlenince İşboşet ile Avner arasında  kavga çıktı. Avner İşboşet’e  : ‘’ Bu krallığı David’e vereceğim. Böylelikle sadece Yeuda ‘ ya değil , tüm İsrael’e hükmedecek.! ‘’dedi.
 
İşboşet , Avner’den korkmuştu. Sonra Avner David’e haber yollayarak  ‘’ Benimle bir anlaşma yaparsan tüm İsrael’i senin hakimiyetine vereceğim.’’ dedi. David ise şöyle cevap verdi :’’ Dediğin gibi yapacağım ancak senden bir şey isteyeceğim. Gelirken Şaul’un kızı Mikal’i de beraberinde getir.’’ Avner , Mikal’i kocasından ayırdığında kocası çok ağladı.

 

 

 

AVNER VE YOAV KAPIDA

Avner David’le anlaşma yapmak için tüm İsrael kabilelerini bir araya topladı. Yoav isimli bir adam vardı ve Avner onun kardeşini savaş sırasında öldürmüştü. Avner tüm kabileleri gördükten sonra David’e dönerken ,Yoav Avner’le sessizce konuşmak için  onu bir kapının kenarına çekti  ve kardeşinin intikamını almak için onu öldürdü.

David Avner için yas tuttu ve adamlarına ‘’ Bugün İsrael’de  bir asil büyük bir adam öldü ve bu yüzden bugün ben güçsüzüm. ‘’ dedi.

 

DAVİD’İN ADALETİ

İşboşet’in ailesinde , İşboşet’i öldürerek David’e yaranacaklarını sanan iki adam vardı. Gece  yarısı yatak odasına girerek İşboşet’i öldürdüler.Daha sonra David’e giderek yaptıklarını anlattılar

‘’ Bir keresinde bir genç adam beni mutlu etmek için Şaul’u öldürdüğünü söylediğinde ona ödül olarak ölümünü verdim. Kendi evinde , kendi yatağında bir adamı öldüren kötü insanlara başka ne yapabilirim ki?’’ dedi David ve  bu iki adamı öldürttü.

 

DAVİD TÜM İSRAEL’E KRAL OLUR

İsrael’in bütün kabileleri David’e gelerek onu tüm İsrael’e kral yaptılar. O zaman David sadece otuz yaşındaydı ve kırk sene hakimiyet sürdü. Siyon şehrini aldı ve sonra bu şehir onun şehri  haline geldi. İnsanlar orada ona bir saray inşaa ettiler. David giderek büyüdü ve Allah hep onunlaydı.

Filistiler David’in kral olduğunu duyunca Siyon etrafındaki tüm vadilere yayıldılar . David Allah’a sordu : ‘’Peliştilerle  savaşayım mı?’’

‘’ Evet. Onları senin eline vereceğim.’’ dedi Allah.
 
David Peliştilerle  savaşarak onları yendi. Daha sonra da kaçarken arkada bıraktıkları tüm putları yaktı.

 

 

ALLAH İÇİN BİR EV

Allah peygamper Natan’a şöyle dedi :’’ İsrel oğullarını Mısır’dan çıkardığımdan beri hiç bir mabet’de yaşamadım fakat İsrael’le birlikte hep çadırlara girdim.Şimdi bana sedir  ağacından bir mabed yapacaksın.’’

Natan , David’e Allah’ın sözlerini iletti. Ve David Allah için sedir ağacından bir mabet yaptırdı. David tüm İsrel’e hükmetti , insanlara yardım etti ve günahları yargıladı.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.