BEŞ KRAL

Yeruşalayim Kralı, Yeoşua’nın Gibon halkıyla barış yaptığını duyunca çok korktu çünkü Gibon zengin bir şehirdi ve insanları cesaretiyle meşhurdu. Bunun için, yakın şehirlerden dört tane daha kral çağırarak Gibon’a saldırması için kendisine katılmalarını istedi.
 
Gibon halkı şehrin dışındaki çadırda olan Yeoşua’ya bir mesaj yolladı ve ‘’ Çabuk gel bizi kurtar çünkü beş kral bize karşı birleşti’’ dedi.

Yeoşua ve ordusu Gibon şehrine ulaşmadan beş orduyla karşılaştı. Şiddetli bir savaş oldu ve Yeoşua kazandı. Ordular kaçarken Allah gökten taş yağdırdı ve beş kralın geriye kalan orduları da yok oldu.

 

GÜNEŞ VE AY

Yeoşua, Allah’a konuştu ve yardımından dolayı O’na teşekkür etti. Ve Allah ona güneşle konuşmasını söyledi.

‘’ Güneş! Parlamaya devam et ki Gibon insanları yaklaşan bir düşman olduğunu görsün’’ dedi Yeoşua güneşe.‘’

Ay! Ayalon Vadisinde  parlamaya devam et ki düşman oradan bile görünsün ‘’ dedi Yeoşua aya.
 
Ve ay ile güneş düşman tekrar dönmekten vazgeçene kadar parlaklıklarını muhafaza ettiler.

 

BÜYÜK SAVAŞ

Fakat şimdi Hazer Kralı Yabin, Yeoşua’nın yaptıklarını duydu kuzeye,güneye,doğuya ve batıya, yakınındaki tüm krallıklara haberci yolladı ve hepsi Yeoşua’ya ve İsraeloğullarına karşı birleşti. Çok sayıda adam, birçok at ve savaş arabası vardı. Fakat Allah Yeoşua’ya ‘’ Bu insanlardan korkma çünkü yarın bu saatlerde onları senin eline vereceğim’’ dedi.
 
Çok büyük bir savaştı; İsraeloğulları haricindeki tüm adamlar o gün öldü. Böylece, Yeoşua tüm toprağı, tepeleri, güneydeki ülkeyi, Goşen topraklarını, vadiyi ve düzlüğü, İsrael dağını ve Hermon

dağlarının altındaki Lübnan vadisini ele geçirdi. Sonra bunları İsrael oğullarına verdi; onlar da on iki kabile  olduğundan bu toprakları on iki eşit parçaya böldüler.

 

YEOŞUA’NIN BİLGE SÖZLERİ

Yeoşua çok yaşlandığında İsrael oğullarını çağırdı ve onlara şöyle söyledi:

‘’Allah’ın sizin için yaptıklarını gördünüz. Çok cesur olmalı ve Moşe’nin kanun kitabında yazılı olan her şeyi korumalı ve onlara uymalısınız. Bugün ben gidiyorum fakat güzel şeyler size gelecek. Ama Allah’tan başka tanrılara taparsanız size sırtını döner ve zarar verir’’.
 
‘’Allah’a hizmet edeceğiz ‘’ dedi insanlar Yeoşua’ya.

Sonra 110 yaşındaki Yeoşua, gözlerini kapadı ve Gaa? tepesinin kuzey yanında sonsuza kadar uyudu.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.