Rabi Moşe ben Maymon - RaMBaM
Seçim özgürlüğü herkese verilmiştir. Eğer kişi doğru yolu izleyip, dürüst olmayı arzu ederse, bunu yapmaya muktedirdir. Eğer yanlış yolu izleyip, kötü olmayı seçerse, onu da yapmaya muktedirdir.
20 Iyyar 5779 :: 25 Mayıs 2019             

Haftanın Bilgileri


19 May 2019 - 25 May 2019

14 İyar 5779 - 20 İyar 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:08

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:52

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

20:03

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

20:53

Haftanın Peraşası

Bear

Evrenin İnce Ayarı Yazdır

Evrenin İnce AyarıÇok sayıda bilimadamı, evrenin tasarımı karşısında hayrete düşmüşler ve bir tasarımcının varlığından bahsedilebileceğini itiraf etmişlerdir.

Sayıları iyice artan bilimadamlarına göre, doğanın kanunları ve değişmezleri o kadar 'iyi ayarlanmıştır ki ', ve yaşamın varolması için o kadar çok tesadüf gerçekleşmiştir ki, evrenin, kasıtlı bir planlama ve zeka sonucunda ortaya çıktığı söylenebilir.

Aslında, bu 'ince ayar' o kadar belirgin, ve bu 'tesadüfler ' o kadar sayısızdır ki, birçok bilimadamı, evrenin insanlığı yaratmak uğruna kasıtlı ortaya konulduğunu ileri süren 'Antrofik Esası' savunmaya başlamıştır. Antrofik Esası kabul etmeyenler bile, 'ince-ayarı' itiraf etmekte ve evrenin şans eseri varolamayacak kadar mükemmel olduğunu belirtmektedirler.

BBC bilim belgesellerinin 'Antrofik Kanunu' bölümünde, günümüzün en önemli bilimadamlarından bazıları, bu sonucu destekleyen güncel bulgulardan bahsetmişlerdir.

Cambridge Üniversitesi Gözlemevi'nin saygın yöneticilerinden Dr. Dennis Scania:

Doğa kanunlarını biraz olsun değiştirirseniz, ya da doğanın sabitlerinde birazcık oınama yaparsanız, - bir elektronun yükü gibi -, doğanın gelişimi o kadar değişir ki, akıllı hayatların varolması imkansız hale gelebilir.

Oxford Üniversitesi, Matematik Enstitüsü'nden Dr. David D. Deutsch,

Bu sabitlerden herhangi birini,herhangi bir yöne çok ufak bir oranda kaysaydı, yıldızlar, oluşumlarından sonraki 1 milıon yıl içinde sönerlerdi ve evrim için hiçbir zamanımız olmazdı. Sabitler, diğer yönde oınasaydı, bu sefer helıumdan ağır elementler hiçbir zaman oluşamazdı. Karbon olmayacaktı ve tabii hayat da..Ne kimıa olabilirdi ne de karmaşıklık

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


ŞAVUOT

Kendini Geliştirmenin Yolları

KONSANTRASYON KONSANTRASYON

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir