Doğru cevabı almak için, doğru soruyu sorun.
11 AdarI 5779 :: 16 Şubat 2019             

Haftanın Bilgileri


10 Şub 2019 - 16 Şub 2019

5 Adar 5779 - 11 Adar 5779

İstanbul

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:24

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:05

İzmir

Şabat Başlangıç :
(Kabalat Şabat)

18:28

Şabat Bitiş :
(Motsae Şabat)

19:19

Haftanın Peraşası

Tetsave

Evrenin İnce Ayarı Yazdır

Evrenin İnce AyarıÇok sayıda bilimadamı, evrenin tasarımı karşısında hayrete düşmüşler ve bir tasarımcının varlığından bahsedilebileceğini itiraf etmişlerdir.

Sayıları iyice artan bilimadamlarına göre, doğanın kanunları ve değişmezleri o kadar 'iyi ayarlanmıştır ki ', ve yaşamın varolması için o kadar çok tesadüf gerçekleşmiştir ki, evrenin, kasıtlı bir planlama ve zeka sonucunda ortaya çıktığı söylenebilir.

Aslında, bu 'ince ayar' o kadar belirgin, ve bu 'tesadüfler ' o kadar sayısızdır ki, birçok bilimadamı, evrenin insanlığı yaratmak uğruna kasıtlı ortaya konulduğunu ileri süren 'Antrofik Esası' savunmaya başlamıştır. Antrofik Esası kabul etmeyenler bile, 'ince-ayarı' itiraf etmekte ve evrenin şans eseri varolamayacak kadar mükemmel olduğunu belirtmektedirler.

BBC bilim belgesellerinin 'Antrofik Kanunu' bölümünde, günümüzün en önemli bilimadamlarından bazıları, bu sonucu destekleyen güncel bulgulardan bahsetmişlerdir.

Cambridge Üniversitesi Gözlemevi'nin saygın yöneticilerinden Dr. Dennis Scania:

Doğa kanunlarını biraz olsun değiştirirseniz, ya da doğanın sabitlerinde birazcık oınama yaparsanız, - bir elektronun yükü gibi -, doğanın gelişimi o kadar değişir ki, akıllı hayatların varolması imkansız hale gelebilir.

Oxford Üniversitesi, Matematik Enstitüsü'nden Dr. David D. Deutsch,

Bu sabitlerden herhangi birini,herhangi bir yöne çok ufak bir oranda kaysaydı, yıldızlar, oluşumlarından sonraki 1 milıon yıl içinde sönerlerdi ve evrim için hiçbir zamanımız olmazdı. Sabitler, diğer yönde oınasaydı, bu sefer helıumdan ağır elementler hiçbir zaman oluşamazdı. Karbon olmayacaktı ve tabii hayat da..Ne kimıa olabilirdi ne de karmaşıklık

 
Ekle: facebook Ekle: twitter

Gelecek Bayram


PURİM

Günün Öğretisi

Taraf Tutucu Olma Taraf Tutucu Olma

Kendini Geliştirmenin Yolları

İÇİNİZDEKİ REHBERİ KULLANIN İÇİNİZDEKİ REHBERİ KULLANIN

Miladi Takvimi Çevir


    

İbrani Takvimi Çevir