YONATAN’IN OĞLU

( Yonatan öldüğünde oğlu beş yaşındaydı. Çocuğun dadısı onu Filistinliler’den kurtarmak için çocukla birlikte kaçtı. Fakat koşarken dadı düştü ve Mefiboşet adındaki çocuk da yaralandı. Ondan sonra çocuk topal kaldı. )

David insanlara ‘’ Şaul’un ailesinde Yonatan’ın hatırına iyilik yapabileceğim  kimse kaldı mı?’’ diye sordu. Ziva ismindeki hizmetkar ‘’ Yonatan’ın topal bir oğlu var.’’dedi.

‘’ Nerede?’’ diye sordu David.

Ziva ona söyledi ve David Mefiboşet’i getirtti. Mefiboşet , David’in karşısına getirildiğinde hemen yere eğildi.

‘’ Korkma. Babanı çok sevdiğim için sana iyi davranacağım ve ona ve onun babasına ait olan toprakları sana geri vereceğim. Sen de benimle kalabilirsin.’’ dedi David.

Böylece Mefiboşet David’le kaldı ve her zaman onun sofrasında yemek yedi.

 

DAVİD VE BATŞEVA

Bir gece David uyandı ve sarayın çatısında yürürken yıkanan bir kadın gördü. Kadın çok güzeldi. David kadını araştırdı ve Uriah’ın karısı Batşeva olduğunu öğrendi. Ona haberciler yolladı ve Batşeva David’i görmeye geldi. David onu sevdiğini anladı  ve bu yüzden Uriah’ı savaşın en sıcak bölgelerine göndermesi için Yoav’ı çağırdı. Yoav söylenileni yaptı ve Uriah savaşta öldü. Batşeva kocasının öldüğünü duyduğunda onun için yas tuttu. Yas bittiğinde David onu sarayına getirdi. Batşeva David’in karısı oldu ve bir oğlan doğurdu. Ama Allah David’in bu yaptıklarından hiç hoşnut olmadı.

 

 

 

 


AVŞALOM KARDEŞİNİ ÖLDÜRÜR

David’in üç karısından pek çok çocuğu oldu ; fakat bunların arasında en çok Avşalom’u seviyordu. Avşalom’un aynı anneden olan çok güzel bir kızkardeşi  vardı ve adı Tamar’dı. David’in diğer bir oğlu Amnon, Avşalom’u çok kıskanıyordu  ve bir süre sonra kızkardeşi Tamar’dan nefret etmeye başladı. Ona kötü davranarak onu evden attı. Tamar ağlayarak Avşalom’un evine gitti. Avşalom  ve Amnon büyük bir kavga ettiler ve Amnon öldü.David’in diğer oğulları Avşalom için yalvardı .

David ; Amnon’un, kızkardeşine yanlış yaptığını biliyordu. Avşalom’u rahatlatmak istiyordu  çünkü onu çok seviyordu. Avşalom İsrael’den uzaklaştırılıp üç sene için  gittiğinde  David  hergün onun için yas tuttu.
  
Yoav, David’e dul bir  kadın yolladı. Bu kadın iki oğlu arasında, Avşalom’la Amnon arasında geçen olaya benzer bir olay  yaşandığını anlatarak David’in yargılamasını istedi. Fakat David bu kadını Yoav’ın yolladığını , Avşalom’un İsrael’den sürülmesinin haksızlık olduğunu göstermek için  bu sözleri Yoav’ın söylettiğini  anladı.

David  Yoav’ı çağırarak ‘’ Avşalom’u Yeruşalayim’e geri getir ve kendi evinde yaşayabileceğini söyle. Ancak bir daha asla beni görmeyecek ve benimle konuşmayacak.’’dedi.

Ve böylece Yoav Avşalom’u getirdi ancak Avşalom  David’i ne gördü ne de onunla konuştu.

 

YOAV VE AVŞALOM

Fakat bütün İsrael’de Avşalom’dan daha yakışıklı biri yoktu. Başındaki taçtan ayağının tabanına kadar kusursuzdu. Avşalom  Yeruşalayim’de iki sene yaşadı ve David onu hiç görmedi.

Avşalom babasını görmeyi çok istiyordu ; bunun için Yoav’a haberciler yolladı ama Yoav gelmeyi reddetti. 
 
Bunun üzerine Avşalom Yoav’ın tarlalarını yaktırınca Yoav Avşalom’a gelerek ‘’ Neden hizmetkarına tarlalarını yaktırdın?’’ diye sordu.

‘’ Bana gelmen ve babama beni görsün diye yalvarman için. ‘’

Yoav David’e giderek Avşalom için iki kez konuştu. Sonra Yoav Avşalom’u çağırdı ve Avşalom babasına giderek onun önünde eğildi. David oğluna kalkmasını söyledi. Oğlunun güzel yüzüne baktı ve onu öptü.

 

DAVİD OĞLU İÇİN YAS TUTAR

Tüm İsrael adalet için David’e gelirdi. Avşalom’u gördüler. Herkes onu çok sevdi çünkü o çok adildi.
 
Derken bir gün Avşalom David’e gelerek ona şöyle dedi : ‘’ İsrael’den sürüldüğüm zaman Allah’a hizmet edeceğime dair adak yaptım. Şimdi seninle barıştığıma göre bu adağımı yerine getirmek istiyorum.’’

‘’ Selametle git. ‘’ dedi David ona.

Fakat Avşalom Allah için savaşlara gitti ve  doğru olamayan bir çok şey yaptı. Bazı insanları babasına karşı kışkırttı ; düşmanla işbirliği yaptı ve büyük bir savaş çıktı.

David savaşa gitmek istedi ama insanlar ‘’ Gitme. Sen on bin kişiye bedelsin.Senin şehirde kalman daha iyidir. ‘’ dediler.
’’ İnsanlar neyin iyi olduğunu düşünüyorsa onu yapacağım.’’ diye cevap verdi David.

David şehrin kapısında durdu. İnsanlar yüzler ve binlerce kişi halinde  gittiler. David Yoav’a      ‘’ Benim için Avşalom’a iyi davranın. ‘’ diye emretti. Herkes bu emri duydu.

İnsanlar düşmanla korkunç bir savaş yaptılar ; ancak savaşanların çoğu öldü.İsrael kazandı ve Avşalom bir katır sırtında kaçtı. Katır büyük bir meşe ağacının  kalın bir dalının altına girdi. Avşalom’un kafası oraya takılınca asılı kaldı ve katırdan ayrıldı. Bu duruma gören bir asker Yoav’a gitti. Yoav adama ‘’ O , bizim düşmanımız. Niye onu öldürmedin?’’ diye sordu.

‘’ Çünkü kral bize bu adama kimsenin dokunmamasını emretmişti. O’nu duydun.’’ dedi adam. Fakat Yoav Avşalom’un bulunduğu yere gitti ve bir ok atarak onu öldürdü.Sonra borusunu çalarak  arta kalan insanları çağırdı. Avşalom’u oraya gömdüler.

Oğlunun öldüğünü bildirmek  üzere David’e bir haberci yollandı. David küçük bir odaya giderek ağladı. ‘’ Ah oğlum ! Avşalom ! Oğlum.Senin yerine keşke ben ölseydim. Ah Avşalom ! Oğlum ! ‘’

 

KRAL DAVİD VE HALKI

Zafer günü bir yas gününe dönüştü ve kralın ağlayışlarını duyan insanlar utandılar. Yoav krala  gelerek şöyle dedi :’’ İnsanlara öyle geliyor ki siz düşmanınızı seviyor , dostlarınızdan nefret ediyorsunuz. Çünkü eğer Avşalom yaşayıp ,insanlarınız ölseydi daha mutlu olacaktınız. Yas tutmayı bırakıp halkınızı rahatlatmalısınız.Yoksa bugün kralın oğlunun ölümünden daha da kötü şeyler olacak.’’

Bunun üzerine kral kalktı ve şehrin kapısına gitti. Halkını rahatlatmak için yasını bir kenara bıraktı.

Ve bu durumda halk Kral David’i  daha da çok sevdi.

 

DAVİD’İN ŞÜKRAN İLAHİSİ

Ey Allah’ım , sen benim ışığımsın

Ve karanlığımı aydınlatacaksın

Sen benim gücüm ve kuvvetimsin

Senin iyiliğin beni yüceltti

Sana şükran sunuyorum Ey  Allah’ım

Ve senin için sonsuza dek

Övgü dolu şarkılar söyleyeceğim

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.