YONATAN VE BAL

Şaul ‘un Yonatan isminde bir oğlu  vardı  ve Yonatan babasının haberi olmadan  silahtarlarından birini alarak Pelişti ordugahına gitti ve orda yirmi Peliştiyi  öldürdü. Peliştiler  intikam almak istedi ama Allah bu savaşı engelledi.

Bunun üzerine Şaul ‘’ Akşama kadar yemek yiyecek kişi lanetlensin’’ dedi çünkü bu insanların Allah’a kurbanı olacaktı. Ormana gittiler. Yerde bal vardı ve kimse o baldan tatmadı.Fakat Yonatan babasının bu lanetini duymamıştı ; bunun için  asasının ucunu bala batırarak baldan tattı.

Şaul Yonatan’a ‘’ Bana ne yaptığını söyle. ‘’ dedi.

Yonatan ‘’ Asamın ucuyla baldan tattım.’’ Dedi.

‘’ Kesinlikle öleceksin. ‘’ dedi Şaul ona.

Fakat  Yonatan o zamana kadar Filistinliler’e karşı olan bir çok savaşı yönetmişti ve insanlar Şaul’a ‘’ İsrel’i kurtardığı için Yonatan da kurtulmalıdır.’’ dediler. Böylece insanlar Yonatan ‘ı kurtardı.

 

ŞEMUEL DAVİD’İ BULUR

Fakat Şaul Allah’ın sözlerine karşı gelmeye başladı. Sava? kazandığında Allah’ın ona yapmamasını söylemesine rağmen , o, düşmanların koyun ve kuzularını aldı. Şemuel Şaul’a yanlış yaptığını söyledi ancak birbirlerine kötü sözler söyleyerek ayrıldılar.
 
Allah Şemuel’e şöyle söyledi :’’ Krallığı Şaul’dan geri aldım ve Yesse’nin oğullarından birini kral yaptım. Yesse’ye git ve bunu haber ver. ‘’

‘’ Nasıl gideyim? Şaul duyarsa beni öldürür. ‘’ dedi Şemuel.

‘’ Ben  seninle olacağım. ‘’ dedi Allah.

Böylece Şemuel Yesse’ye gitti. Yedi oğlu da Semuel’in önünden geçti ama hiçbirisi Allah’ın kral seçtiğini söylediği kişi değildi. ‘’ Bütün çocukların bunlar mı? ‘’ diye sordu Şemuel Yesse’ye.

‘’ En küçük oğlum var ; koyunları güdüyor. ‘’ dedi  Yesse

‘’ Onu buraya getir.’’ dedi Şemuel.

Yesse oğlunu  çağırttı. Yakışıklı bir gençti. Allah Şemuel’e ‘’ Kalk çünkü bu O . ‘’ dedi.

 Ve bu genç adamın adı David’di. Şemuel kalktı ve eve gitti. Allah’ın ruhu David’e dokundu ama Şaul’u terketti.

 

DAVİD ARP ÇALAR

Şaul  sinir hastasıydı ve sürekli başı ağrırdı . Hizmetkarları onun yanına gelerek ‘’ Eğer biri sizin için arp çalabilseydi iyileşirdiniz.’’ dedi. ‘’ Hemen böyle birini bulun ve getirin ‘’ dedi Şaul.
 
Hizmetkarlarından biri

‘’ Ben  böyle birini tanıyorum. Yesse’nin küçük oğludur. ‘’ dedi.

Ve David Şaul’a  gelerek  onun için arp çaldı. Şaul neredeyse daha ilk notada iyileşti. Şaul David’i oğlu gibi sevdi ve onu silahtarı yaptı.

 

DAVİD VE GOLYAT

Peliştiler ordularını toplayarak İsrael’e karşı savaş açtılar. Şaul da ordularını topladı ve çadırlarını kurdular. Peliştiler diğer taraftaki dağda durdular ve aralarında bir dere vardı.

Dev gibi bir cüssesi olan  Golıat Pelişti kampından çıktı. Kafasında tunç başlık, üstünde de tunç bir zırh  vardı. Bacaklarında ve omuzlarında da tunç vardı. Zırhı çok ağırdı. Bir de kalkanı vardı.
 
 
Golıat vadiye baktı ve İsrael ordusuna haykırdı : ‘’ Benimle savaşması için birini seçin.  O kişi benimle savaşıp beni öldürmeyi başarırsa tüm  Peliştiler sizin hizmetkarlarınız olacak. Ancak  ben onu öldürürsem o zaman siz bizim hizmetkarlarımız olacaksınız. ‘’ dedi.

İsreloğulları Golıat’ı görünce korktu  ama  David korkmadı. Şaul David’i çağırttı ve David Şaul’a ‘’ Ben Golıat’la savaşacağım. ‘’ dedi.

‘’ Savaşamazsın. Golıat gençliğinden beri savaşçıydı ama sen daha bir çocuksun.’’ dedi Şaul.

Fakat David şöyle cevap verdi : ‘’ Babamın koyunlarını güderken bir aslan gelerek sürüden bir kuzu aldı. Aslanın peşinden giderek ona vurdum ve ağzından kuzuyu aldım. Sonra onu sakalından tutarak ona tekrar vurdum ve onu öldürdüm. Eğer bir aslanı öldürebiliyorsam Golıat’ı da öldürebilirim. Allah beni aslanın pençesinden kurtardı; şimdi de Peliştiler’in ellerinden kurtaracak.’’

‘’ Git o zaman. Allah beraberinde olsun. ‘’dedi Şaul David’e.

 

DAVİD GOLYAT’LA SAVAŞIR

Şaul David’e bir zırh verdi , kafasına da bir başlık taktı.  Ancak David ‘’ Ben bunları giyemem. Daha önce hiç zırh giymedim.’’ diyerek hepsini çıkardı. Sonra kendi eşyalarını alarak beş çakıl taşı alıp  çantasına koydu. Sapanını aldı ve Golıat’a gitti. Golıat David’i gördüğünde güldü çünkü David silahsızdı ve onu kolaylıkla öldürebilirdi. ‘’ Sen kılıç ve mızrakla geldin ama ben Allah ve meydan okuduğun orduları adıyla geldim. ‘’ dedi David.

Golıat David’e saldırdı. David elini çantasına atarak bir taş çıkarttı ve sapanıyla taşı atarak Golıat’ı alnından vurdu. Golıat ölmüştü. Peliştiler Golıat’ın öldüğünü görünce kaçtılar.

 

YONATAN VE DAVİD

David ve Yonatan kardeş kadar yakın arkadaş olmuşlardı. Yonatan David’e kendi elbiselerini , kılıcını ve yayını verdi. David , Şaul’un kendisinden istediği herşeyi yaptı , akıllıca davrandı ve Şaul onu adamlarının başına getirdi.  David herkes tarafından sevilip kabul edildi. O kadar ki ; şehre geri döndüğünde  kadınlar onu şarkı söyleyerek karşılıyor , dans edip , tambur veya diğer müzik aletleri çalıyorlardı. David’i ; Şaul’u övdüklerinden daha fazla övüyorlardı. Bu yüzden Şaul David’i kıskandı ve insanların kendisinin yerine David’i kral yapmalarından korktu.

 

ŞAUL’UN KISKANÇLIĞI

Şaul David’den korkuyordu çünkü Allah artık kendisiyle değil , David’leydi. Bunun üzerine Şaul bir plan yaptı. ‘’ Sana en büyük kızım Merav’ı vereceğim ama çok cesur olmalı  ve Allah’ın savaşlarında savaşmalısın. ‘’ dedi David’e. Şaul David’in savaşta öleceğini düşünmüştü.
 
David çok alçak gönüllüydü. ‘’ Ben ya da babamın ailesi kim ki ben kralın  damadı olayım?’’ diye sordu. Fakat Merav bir başkasını seviyordu. Şaul’un küçük kızı Mikal  ise David’i derinden seviyordu ; David  de onu seviyordu. Bunu Şaul’a söylediğinde Şaul çok sevindi çünkü eğer David Mikal’i çok seviyorsa Peliştiler ’e karşı daha da cesur savaşacak ve kesin ölecekti.  Bunun üzerine David’e ‘’ Benim damadım olacaksın ‘’ dedi. Hizmetkarlarına da gizlice konuşarak  David’e şöyle söylemelerini istedi : ‘’ Kral senden çok memnun ; bütün herkes de seni çok seviyor. Mikal’le evlen ve kralın damadı ol. ‘’

Hizmetkar David’e bunu söylediğinde David şöyle cevap verdi : ‘’ Benim gibi fakir birinin kralın damadı olması doğru değil.’’ dedi. Hizmetkarlar David’in dediğini Şaul’a ilettiğinde , Şaul David’e şöyle söylemelerini emretti : ‘’ Kral kızına para vermeni değil , savaşta yüz Peliştili’yi öldürmeni istiyor.’’ Şaul böylelikle David’in öleceğine inanıyordu.

David savaşta iki yüz Peliştili öldürdü ve Şaul onu Mikal’le evlendirmeye söz verdi. Şaul Allah’ın David’le olduğunu ve David’in Mikal’i sevdiğini biliyordu. Bu , onu daha da korkuttu ve Peliştiler değil de David’i asıl düşmanı olarak görmeye başladı.

 

MİKAL DAVİD’İN HAYATINI KURTARIR

Şaul Yonatan ‘a konuşarak David’i öldürmesini istedi. Yonatan David’i  sevdiğinden David’e ‘’ Babam seni öldürmemi istiyor . Bu yüzden sabaha kadar dikkatli ol ve saklan ki ne babam ne de hizmetkarları seni bulabilsin. Bu arada babamla konuşmaya çalışacağım.’’ dedi.

Ve Yonatan Şaul’a ‘’ David’e karşı bir günah işleme. O sana bir günah işlemedi. Hayatını  tehlikeye atarak Peliştileri öldürdü. Boş yere David’i öldüremezsin.’’ dedi.
 
‘’ Haklısın. Allah’ın adıyla David yaşayacak. ‘’ dedi Şaul.

Sonra Yonatan David’e babasının söylediklerini iletti. David Şaul’a geldi.Şaul’un elinde mızrak varken David ona müzik çalıyordu.Şaul mızrağını kaldırarak David’e attı. Fakat David tam zamanında yana kaçtı ve mızrak arkasındaki duvara saplandı. David oradan kaçarak evine geldi.

Fakat Mikal o gece babasının David’i öldüreceğini  biliyordu ; o yüzden David’in kaçmasına yardımcı oldu. O gece David gittikten sonra David’in yatağına bir heykel koydu ve Şaul David’e haberciler yolladığında  Mikal onları karşılayarak David’in hasta olduğunu söyledi.  Şaul yatağı  kraliyet odasına getirtti. Mikal’in yaptığını görünce ona ‘’ Neden bani aldatarak düşmanımın kaçmasına izin verdin?’’ diye sordu. ‘’ Çünkü aksi taktirde beni öldürecekti. ‘’ diye yalan söyledi Mikal. Bu süre içinde David Rama’daki Şemuel’e giderek Şaul’un yapmaya  çalıştıklarını anlattı.

 

DAVİD VE YONATAN AYRILIR  

David Yonatan’ı görmeye  gitti. ‘’ Ben ne yaptım ki baban beni öldürmek istedi? ‘’ diye sordu.

‘’ Senin şanını kıskandı. Ama sana hiçbir şey olmayacak. Babam beni sever ve eğer seni öldürmek gibi bir planı varsa bana söyler. ‘’
 
‘’ Evet orası doğru ama efendimiz yaşadığı sürece benle ölüm arasında sadece bir adım var. ‘’ dedi David.

‘’ Babam kötü bir şey planlarsa sana haber vereceğim. Yarın yeni ay ( hilal ) var. Üç gün Ezel taşının yanında kalacaksın.Ben gelip işaret olması için taşın bir yanına üç ok atacağım. Sonra da henüz daha bir çocuk olan hizmetkarıma ‘ Oklar taşın bir yanında. Git ve onları bul ‘ diyeceğim. O zaman güvende olduğunu bileceksin.Ama eğer ‘Oklar taşın arkasında ‘ dersem o zaman kaç David , çünkü tehlikedesin demektir. ‘’

Bunun üzerine David bir tarlada saklandı  ve yeni ay çıktı. Üç gün bu yerde kaldı. Yonatan babasına konuştu ve David’in hayatı için yalvardı. Şaul çok kızdı. ‘’ David yaşadığı sürece benden sonra  senin kral olamayacağını bilmiyor musun ?’’ dedi.

‘’ Eğer bu David’in ölümü anlamına geliyorsa ben kral olmak istemiyorum. ‘’ dedi Yonatan babasına. Şaul buna daha da kızdı ve Yonatan’a kılıcını fırlattı.Yonatan öfkeyle masadan kalkarak babasının evini terketti. Üçüncü günün sabahına kadar bekledi ve sonra hizmetkarını ve okunu alarak tarlada Ezel taşının yanına gitti ve üç ok attı. Çocuk okları almaya giderken  bir ok daha attı ve  ‘’ Ok arkada ‘’ diye bağırdı. Çocuk okları topladı ve geri döndü. Yonatan onu şehre geri yolladı.Çocuk gider gitmez David saklandığı yerden çıktı . Yonatan ve David sarıldı. Sonra David kendi yoluna gitti ; Yonatan da şehre döndü.

 

DAVİD ŞAUL’UN HAYATINI KURTARIR

David Nob şehrinin Kohenleriyle kalmaya başladı. Şaul onu takip etti ve Kohenleri öldürdü.Daha sonra bir çok insan David’e katıldı. Peliştiler bir şehre saldırdığında David ve insan ordusu onlarla savaşıyordu. David’in kurtardığı şehirlerden bir tanesi de Keila şehriydi.  Şaul , David’in o şehirde olduğunu duyunca adamlarını toplayarak sırf David’i öldürmek için kendi şehrine saldırdı. Fakat David Şaul’un Keila’ya geldiğini duyunca altı yüz adamını şehirden çıkararak Şaul’un onları bulamayacağı Zip dağlarındaki çöle götürdü. Şaul David’in Zip dağlarında Engedi mağarasına gittiğini duydu ve üç bin adamıyla birlikte onu bulmaya gitti.

Şaul mağaralara geldiğinde yorgundu ve dinlenmek üzere bir mağaraya girdi. David Şaul’u orada buldu. Onu vurmak üzere kılıcını çekti  ancak kralı olan bu adamı öldüremedi ; kılıcıyla sadece Şaul’un elbisesinin bir parçasını yırttı.

Şaul uyandığında David yere eğildi ve ‘’ Efendim, Kralım’’  diyen David’i gördü. Sonra ayağa kalkarak ‘’ Size zarar verebileceğimi nasıl düşünebildiniz? Daha şimdi kılıcımı kaldırdım ama sizi öldüremedim. Sadece elbisenizi yırttım. Çünkü Allah sizi kral seçti.Size  asla el kaldıramam. ‘’dedi David.. Şaul bu sözleri duyunca David’e bakıp ağlamaya başladı.’’ Sen benden daha erdemlisin. Çünkü sen bana iyilik ettin ; bense sana kötülük yapmıştım.İşte şimdi  sen kesinlikle  kral olacaksın  ve İsrael krallığı senin olacak. Fakat adımın zedelenmeyeceğine yemin et.’’ dedi. David yemin etti ve Şaul evine gitti.

 

ABİGAİL

Şemuel öldü. David Paran çölüne gittiğinde orada Nabal isimli zengin birine rastladı. Bu adamın Abigail adında bir karısı vardı. Abigail iyi ve nazikti oysa Nabal kötü ve zalimdi.

David Nabal’ın sürülerinin kırpılmasında yardımcı olmak için ona haberciler yolladı. Fakat Nabal onlara yemek bile vermeden onları geri yolladı. Abigail bunu duyduğunda  iki yüz ekmek, şarap, iki yüz incirli kek alarak eşeklere yükledi ve bu hediyeleri yolladı. Hizmetkarlara bu hediyeleri David’e  ve adamlarına götürmelerini söyledi ; ancak bundan kocasına bahsetmedi. Kendisi de diğerleri ile birlikte gitti.  Abigail David’i gördüğünde eşekten inerek David’e selam verdi. Sonra da ‘’ Efendim , beni dinleyin. Kocamı kötü zannetmeyin. Adamlarınızın kocama hizmet etmek için geldiklerini bilmiyordum. Yoksa onları ağırlardım. Lütfen kan akmasına izin vermeyin. ‘’ dedi.

‘’ Biz de Nabal’ı öldürmeye gidiyorduk ama sen bizi durdurdun. Huzurla git. Seni dinledim  . Nabal’ı öldürmeyeceğim.’’ dedi  David.

Böylece Abigail Nabal’a döndü ve ona yaptıklarını anlattı . Nabal kendine bir ziyafet hazırlayarak içti ve sabaha kadar yemek yedi. O kadar ki , hastalandı ve öldü !

Şaul, David’in sevdiği ,  kızı Mikal’i bir başkasıyla evlendirdi . Bu yüzden David , Nabal’ın öldüğünü duyunca Abigail’e haberciler yolladı . ‘’ David , senin kendisiyle evlenmeni  istediğini  söylememiz   için bizi sana yolladı. ‘’ dedi haberciler. Abigail eğildi ve beraberinde beş hizmetkarını da alarak David’e gitti. Çölde Abigail , David’in karısı oldu.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.