YEOŞUA VE KALEV KONUŞUR

Tüm insanlar seslerini yükselterek haykırdılar . Moşe ve Aaron ‘a karşı geldiler : ‘’ Yeni bir lider seçelim ve Mısır’a geri dönelim.’ diye  bağırdılar. On iki casustan ikisi, Yeoşua ve Kalev insanlara şöyle dediler : ‘’ Üzerinde bulunduğumuz güzel bir toprak. Eğer Allah bizden memnun olur ve bu toprakları bize verirse  gerçekten süt ve bal akan bir toprak olacak. Fakat Allah’a karşı gelmeyin ve bu toprağın insanlarından korkmayın.  Allah bizimle beraber. ‘’

Fakat insanlar neredeyse Yeoşua  ve Kalev’i taşladılar. Allah çok kızdı ve Moşe’ye konuştu :

‘’ Bu insanlar beni kızdıracak şeyler yapmaya daha ne kadar  devam edeceklerş  Bana ve onlara gösterdiğim işaretlere ne zaman inanacaklar? Bu şekilde devam ederlerse başlarına bir bela vereceğim , mirastan mahrum edeceğim ve sadece sizden bir ulus yaratacağım. ‘’  dedi.

 

AYAKLANMA

Yizahar’ın oğlu Korah , Eliah’ın oğulları Datan  ve Aviram  ve Pelet’in oğlu On , 250 başkanla  birlikte  Moşe’ye  karşı ayaklandılar. Moşe ve Aaron’a ‘’ Üzerinize çok fazla sorumluluk alıyorsunuz. Eğer Allah hepimizin arasındaysa ve kutsalsa  siz neden herkesin üstünde oluyorsunuz? ‘’ dediler. Moşe, Korah ve adamlarına şöyle dedi: ‘’ Yarın Allah size  kimin kutsal olduğunu gösterecek. Hepimiz ; 250 niz, Aaron ve ben  birer kürek alarak üstünde tütsü  yakacağız ve Allah’ın önüne koyacağız. ‘’
 
Ertesi sabah 250 başkan kutsal çadıra yanan tütsüyü getirdiler. Allah önlerine çıktı  ve Moşe’yle Aaron’a konuştu : ‘’ Buradan gidin ; böylece burayı ateşe verdiğimde  ve diğerleri öldüğünde size zarar gelmeyecek . ‘’ 250 başkan hemen diz çöktüler ve ‘’ Lütfen Allah’ım ! Hepimizi birden suçlama . Bazılarımızı ayır. ‘’ dediler. Allah dört lideri ayırdı.

 

ONİKİ ASA

Allah Moşe’ye ‘’ İsrael oğullarına konuş. Her biri bir asa getirsin ve oniki asanın her birinde adları yazsın. Seçeceğim asa çiçek açacak.’’

Moşe tüm asaları topladı ; Aaron’un asasını da aralarına katarak  kutsal çadırda Allah’ın önüne koydu .Ertesi gün Aaron’un asasında tomurcuk , çiçek ve badem vardı. Moşe , israel oğullarına göstermek üzere tüm asaları getirdi. Herkes asasını geri aldı. Allah , Aaron’un asasını   diğerlerinden ayırmıştı.

 

 

SU VE KAYA

İsrael oğulları Sin çölüne doğru gittiler. Miryam’ın öldüğü ve gömüldüğü Kadiş’te durdular. Yine susuz kaldılar ve Allah Moşe’ye konuştu . ‘’ Sen ve Aaron asayı alın ve insanları toplayın . Onların gözü önünde  kayayla konuşun. Kısa sürede herkese ve sürülere yetecek kadar su verecektir. ‘’

Bunun üzerine Moşe herkesi  kayanın önüne topladı ve onlara ‘’ Bu kayadan su çıkaracağım ‘’ dedi. Elini kaldırdı ve asasıyla kayaya iki kere vurdu ve kayadan su geldi.

 

EDOM KRALI

Moşe Kadiş’ten Edom Kralına haberciler yolladı ve  : ‘’ Biz, İsraeloğulları , sizin sınırlarınızdayız. Lütfen geçmemize izin verin. Tarlalarınızdan geçmeyeceğiz. Ya da kuyularınızdan su içmeyeceğiz. Ülkenizin sınırlarından çıkana kadar sağa veya sola dönmeyeceğiz. ‘’ dedi. Fakat Edom Kralı geçmelerine izin vermedi.

 

 

 

 AARON ÖLÜR

İnsanlar Hur dağına gittiler  ve orada Aaron öldü. Oğlu Elazar , Kohen giysilerini giydi ve Moşe’yle dağdan indi.  İnsanlar Aaron’un öldüğünü duyduğunda onun için otuz gün yas tuttular.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.