YAAKOV GİDER

Rivka İshak’a , Yaakov’un kendi toprakları olan Haran’dan  bir kızla henüz evlenmemiş olmasından dolayı çok üzüldüğünü söyledi. Bunun üzerine İshak Yaakov’a dayısı Lavan’ın  evine gitmesini ve kuzenlerinden biriyle evlenmesini söyledi. Yaakov’u tekrar kutsayarak , onu yolladı. Böylelikle, Yaakov , Esav’ın öfkesinden uzaklaşmış oldu.

 

 

 

 

 

YAAKOV’UN RÜYASI

Yaakov yola çıktı ve güneş batana kadar yol aldı. Daha sonra yastık olarak bir taş aldı ve yattı. Rüyasında, Allah katına kadar ulaşan bir merdiven gördü. Ve Allah’ın melekleri bu merdivenden çıkıp  iniyor;  ve bu merdivenin en başında Allah duruyordu. Allah seslendi : “ Ben efendiniz Allah’ım. Şu anda yattığın toprakları sana vereceğim. Seninleyim ve seni koruyacağım.”

Yaakov korku içinde uyandı. Etrafına baktı ve orasının çok kutsal bir yer olduğunu düşündü. Yastık olarak  kullandığı taşı alarak bulunduğu yeri işaretledi ve oraya Bet-el ismini verdi. Yaakov şoyle dedi : “ Eğer Allah hep yanımdaysa babamın evine rahatlıkla dönebilirim. Allah benim Allah’ım ve bu taş da Allah’ın evinin işareti olacak. “

 

RAHEL

Yaakov yoluna devam etti ve sonunda yeni topraklara geldi. Tarlada bir kuyu, kuyunun başında da yatan üc koyun sürüsü gördü. Yaakov çobanlara sordu :

-          Kardeşlerim, siz nerelisiniz?

-          Haranlıyız , diye cevap verdiler.

-          Dayım Lavan’ı tanıyor musunuz? diye sordu Yaakov ve onlar da tanıdıklarını   söylediler.

-          Kendisi iyi mi? , dedi Yaakov

-          Evet ama  kızı Rahel’e sor. Bak! Kendisi koyunlarla geliyor , dediler.

Rahel , babasına kuzeninin gelişini haber verdi ve Lavan Yaakov’u gördüğünde ona sarıldı  ve onu evine götürdü. Yaakov’a onunla kalmasını; ağabeyinin öfkesi geçinceye kadar onun için çalışmasını söyledi. “ Fakat sana para vermeliyim,. Ne kadar vereyim?” diye sordu Lavan.

Lavan’in iki kızı vardı ve Rahel küçük olanıydı. Ablasının adı Lea’ydı. Lea da nazik ve iyiydi ama Rahel kadar güzel değildi. Yaakov, Rahel’i ilk gördüğü anda sevmişti ve bunun üzerine

“ Kızın Rahel’le evlenmem için sana yedi sene hizmet edeceğim.” dedi.

Yaakov , Lavan’a yedi sene hizmet etti  ama Rahel’i  çok sevdiğinden bu ona bir kaç gün gibi geldi.

 

DÜĞÜN

Yedi senenin sonunda Yaakov Lavan’a giderek şöyle söyledi :” Artık sürem doldu. Karımı ver ve ben gideyim.”

Lavan mükemmel bir düğün yemeği hazırladı fakat o gece karanlıkta Yaakov’a Lea’yı getirdi. 
 
Yaakov; yanındakinin Rahel olduğunu sanarak onunla evlendi.  Yaakov Lea’yla evlendiğini anladığında  Lavan’a giderek “ Ne yaptın? Ben Rahel’le evlenebilmek için hizmet etmedim mi sana?Neden bana bunu yaptın?” diye sordu.

Lavan şöyle cevap verdi: “ Bizim ülkemizde böyledir. Küçük kardeş büyük kardeşten önce evlenemez. Bu yedi sene boyunca kimse Lea’yla evlenmek istemedi. Ama benim için yedi sene daha çalışmaya söz verirsen sana eş olarak Rahel’i de verebilirim. “

Böylece  Yaakov Rahel’i de eş olarak aldı.  O günlerde bir adamın birden fazla kadınla evlenmesi adetti. Yaakov, Rahel’i Lea’dan daha çok sevdi .Lea Yaakov’a bir çok çocuk verdi.Daha sonra Rahel’in de bir oğlu oldu ve ona Yosef adını  verdi.Yaakov ayrıca Rahel ve Lea’nın hizmetçileriyle de evlenerek dört kadınla evlenmiş olur.Çocukları da : Reuven, Şimon ,Levi,Yehuda,Yisahar,Zevulun,Dan,Gad,Naftali, Aşer,Yosef,Binyamin ve Dina dır. 

 

YAAKOV HARAN’DAN KAÇAR

Artık Yaakov Rahel’le yirmi senelik evliydi ve çok  zengindi . Rahel’in ağabeyleri  Yaakov’u çok kıskanıyorlardı ve şöyle söylüyorlardı : ‘’ Yaakov , bize ait olan her şeyi elimizden aldı. ‘’ Yaakov , Lea  ile Rahel’i çağırarak  şöyle söyledi: ‘’ Allah ,bana babamın topraklarına dönmemi söyledi ama sizler benim karımsınız.Size , babanızın  topraklarından ayrılmak isteyip istemediğinizi sormalıyım.’’
 
‘’ Babamız bize yabancıymışız  gibi bakıyor’’ dedi Rahel.

‘’ Bizi sattı , paramızı kullandı ve bizi mirazsız bıraktı.’’ Dedi Lea.

‘’ Allah sana ne dediyse  onu yap , biz de seninle geleceğiz.’’ Dedi her ikisi de.

Böylece Yaakov tüm çocuklarını ve karılarını  develere oturttu.Tüm sığırlarını ve eşyalarını alarak Lavan tarladayken Haran’dan kaçtı.Nehrin üzerinden dağlara doğru yol aldı. 

 

YAAKOV TAKİP EDİLİR 

Lavan, üç gün boyunca tarladaydı . Geri döndüğünde Yaakov’un kaçtığını duyduğunda çok sinirlendi. Kardeşlerini alarak Yaakov’u takip etti ve onu Gilad Dağında yakaladı. Fakat Allah , Lavan’la konuşarak Yaakov’a zarar vermemesi konusunda onu uyardı.

Yaakov, çadırını dağ kenarına kurmuştu. Lavan ve kardeşleri de onun yakınında çadır kurdular. Lavan Yaakov’a şöyle söyledi : 
 
 ‘’Neden kızlarımı ve torunlarımı alıp bana haber vermeden kaçtın? Seni vurabilirdim ama Allah benle konuştu , o yüzden sana  zarar veremem. Ama neden eşyalarımı aldın?’’

‘’ Senin hiçbir şeyini almadım. Adamlarımı ve develerimi ara ; eğer sana ait olan bir şey bulursan , onu  çalan kişiyi öldürürsün.’’ Dedi Yaakov. Fakat Yaakov, Rahel’in babasına ait bazı heykelcikleri çaldığını , devenin semerinin altına sakladığını ve üstüne oturduğunu bilmiyordu.Lavan Rahel’e yaklaştığında  Rahel , ‘’ Üzgünüm efendim ama hasta olduğum için kalkamam.’’ Dedi.  Benim eşyalarıma baktın ve bir şey bulamadın .On dört sene iki kızın için , altı sene de sığırların için çalıştım. On kere maaşımı değiştirdin ve Allah’ın sözlerini duymasaydın beni boş elle yollayacaktın.Allah , ızdırabımı gördü ve sana bana zarar vermemeni söyledi. Yoksa beni öldürecek , karılarımı ve sığırlarımı geri alacaktın! ‘’ dedi

Lavan, ‘’ Sana zarar veremezdim. Yemin ederim. ‘’ dedi.

Yaakov bir taş alarak yere koydu ve adamlarına  daha taş toplamalarını söyledi. Bir taş yığını oluşturdular. Lavan şöyle söyledi : ‘’ Bu taş yığınını geçerek sana zarar vermeyeceğim; sen de bu taş yığınını geçerek bana zarar vermeyeceksin.’’

Birlikte taş yığınının üstünde yemek yediler ve ertesi sabah Lavan kalktığında  oğullarını ve kızlarını  öptü , onları kutsayarak kendi topraklarına geri döndü.

 

YAAKOV’DAN ESAV’A HEDİYELER

Yaakov yoluna devam etti fakat fazla uzaklaşmadan habercilerini yollayarak güvende olduğunu ve bunca senedir amcası Lavan’ın yanında kaldığını Esav’a iletti. Haberciler geri döndüğünde , Esav’ın  dört yüz adamıyla birlikte onu karşılamaya geldiklerini haber verdiler. Yaakov çok korktu. Tüm adamlarını  ikiye böldü. Böylelikle eğer Esav bir  gruba saldırırsa , diğer grup kurtulabilecekti. Daha sonra 200  keçi, 30 deve,10 boğa ve 20 eşek hazırlayarak hizmetkarlarına bunları Esav ‘a götürmelerini söyledi. Daha sonra bütün gece oturarak Esav’ın gelmesini bekledi.

 

 

 

YAAKOV VE ESAV’IN BULUŞMASI

Ertesi sabah  Esav 400 adamıyla birlikte geldi. Yaakov çocuklarını Rahel, Lea ve hizmetkarları arasında bölüştürdü. Hizmetkarları ve çocukları öne , Lea ve çocuklarını arkasına ve Rahel ve Yosef’i de en arkaya koydu. Kendisi onların önünde giderek kardeşinin yanına gelene kadar yedi kere eğildi. Esav ona doğru koştu  ve ona sarıldı. Kadınları ve çocukları gördüğünde :

-Bunlar  da kim?, dedi.

 Çocuklarım , dedi Yaakov.  Artık korkmuyordu. Kadınlar ve çocuklar yakınlaşarak Yaakov gibi eğildiler.
 
 
‘’ Bana hediye yollamak  zorunda değildin kardeşim. Bende yeterince  var.Bunlar sende kalsın, dedi Esav.

‘’ Hayır , hediyelerimi kabul ederek duamı al, dedi Yaakov.

Ve iki kardeş birbirlerine gülümsediler. Esav hediyeleri aldı.

‘’ Yolumuza koyulalım. Ben önden gideceğim:’’ dedi Esav.

‘’ Bu yolculuk karım ve çocuklarım için çok zor ; o yüzden biz hızlı  gidemeyiz.’’ Dedi Yaakov.

‘’ O zaman bazı adamlarımı size bırakacağım , böylelikle  güvende olursunuz.’’ Dedi Esav.

‘’ Neden? Artık aramızda barış var nasılsa.’’ Dedi Yaakov.

Böylece Esav gitti. Yaakov ve adamları Şalem şehrine  gelene kadar yollarına devam ettiler .Yaakov orda  çadır kurarak  100 parça para karşılığında toprak satın  aldı. Toprağın üstüne bir mihrap koyup oraya  El-Eloe- İsrael adını koydu.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.