VEFALI RUT

Hakimlerin hüküm sürdüğü dönemlerde Beyt Lehem’de büyük bir kıtlık vardı. Naomi isimli bir

kadın , kocası ve iki oğlu  üyaşadıkları kentten ayrılarak  Moab'a gittiler. Orada rahat ettiler  ve oğulları Moablı kadınlarla evlendiler.
 
Orpa ve  Rut  kocalarıyla on sene çok mutlu  bir şekilde yaşadılar. İki oğlu ve kocası öldüğü zaman Naomi kendi halkına dönmeye karar verdi. Gelinlerini yanına çağırarak '' Gidin ; kendi evlerinize dönün ve kendi Tanrınıza  dua edin. Umarım her ikiniz de oğullarıma verdiğiniz mutluluğu  bulursunuz. ''.  Fakat gelinlerinden  Rut Naomi'den ayrılmayı kabul etmedi . Böylece Rut ve Naomi birlikte hasat zamanında Bet-Lehem'e döndüler.

 

RUT  BOAZ'LA TANIŞIR

Naomi'nin ölen kocasının yakın akrabası Boaz çok zengindi.  Rut , Boaz'a ait tarlalarda çalışmaya başladı. Bir gün Boaz tarlaya geldiğinde Rut'u gördü ve '' Bu kim? '' diye hizmetkarlarına  sordu .

'' Bu Rut'dur.Kendisi Naomi'nin gelinidir ve duldur. '' dediler.

Boaz Rut'dan çok etkilenmişti ve ona '' Gözlerin sadece işini görsün , tarladaki genç adamları değil. Kimse sana zarar vermeye cesaret edemez. '' dedi. 
  
Boaz  Rutla yemeğini paylaştı ve Rut Boaz'la yemek yedikten sonra Naomi'ye bunu anlatmak üzere şehre gitti. Naomi mutlu oldu ve Rut'a , Boaz'ın söylediklerini yapmasını öğütledi.  Böylece Rut Boaz için tarlada çalışıyor , onun sözünden dışarı çıkmıyor ve her gece  Naomi'yle yaşadığı şehre dönüyordu.

 

 

NAOMİ RUT'A NE YAPMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLER

Hasat zamanı sona erdiğinde Naomi Rut'a '' Kızım , artık dinlenmeli , kendine yeni bir hayat kurmalısın. Boaz iyi ve zengindir. Bu gece kendisi mısırları saplarından ayırdıkları harman odasında olacak. Orada çalışacak , yiyecek ve uyuyacak. O uyuduğunda , sen de onun ayaklarının ucuna  yatacaksın. Uyandığında sana ne yapacağını söyleyecek. '' dedi.

Bunun üzerine Rut  harman  odasına gitti ve orada saklandı. Boaz yedi , içti ve sonra da mısır yığınının kenarına  yattı. Rut usulca geldi ve Boaz'ın ayaklarının ucuna  yattı.  Gece yarısı Boaz uyandı ve

 '' Kimsin sen? '' diye sordu  karanlıkta.

'' Ben Rut '' dedi Rut sessizce.

'' Zengin  olsun, fakir olsun  hiç bir gence bakmadığın ve kayınvaliden Naomi ile birlikte kaldığın  için kutsandın. Betlehem insanları senin iyi bir kadın olduğunu biliyorlar. Bu gece burada kal ve sabahleyin senin geleceğin için planlar yapacağım. '' dedi Boaz.

 Rut Boaz'ın ayaklarının ucunda  sabaha kadar yattı ve sabah kalktığında  Boaz

'' Şalını bana getir ve tut. '' dedi. Rut getirdiğinde Boaz oraya altı ölçüm  arpa koydu. Rut , bunu Naomi'ye  götürdü ve Naomi ona '' Sabırla bekle . Bu adam , sen onun karısı olana kadarseni aklından çıkaramayacak . '' dedi.

 

BOAZ RUT'U SATIN ALIR

 O gün Boaz Naomi'nin diğer akrabalarıyla  buluştu ve Naomi'ye en yakın olan adamla konuştu.

'' Naomi ,akrabamıza  yani kocasına ait bir parça toprağı satıyor. Bence ailenin dışına çıkmadan bu toprağı sen almalısın. Eğer almak istemiyorsan bana şimdi söyle  böylece satın alma hakkına ben sahip olabilirim.  Eğer toprağı alırsan  Naomi'nin gelini Rut'la da evlenmek zorundasın. '' dedi.
 
'' Ben bunu yapamam. Benim haklarıma sen sahip olabilirsin. '' dedi adam. Boaz diğerlerine döndü  ve '' Naomi'den akrabamıza ve oğullarına ait olan  herşeyi aldığıma , ve Rut'u karım olmak üzere aldığıma  şahitsiniz. '' dedi.

'' Şahitiz . Allah evini korusun ve evin  Betlehem'de tanınsın.'' dedi diğerleri.

 

MUTLU SON

Boaz ve Rut evlendiler , bir oğulları oldu. Kasabadaki kadınlar Naomi'ye gelerek şöyle dediler

'' Allah mübarek olsun  çünkü O seni varissiz bırakmadı.  Büyüdüğünde  adı  tanınsın.  Tekrar sana kendini genç hissettirecek ve yaşlılığında sana iyi bakacak çünkü o ,  seni yedi oğlundan da daha çok seven Rut’un oğludur.''
 
 
Ve Naomi Rut'a küçük çocuğun bakımında yardımcı oldu  ve çocuğa Oved adı kondu .Oved , Yesse’nin babası oldu. Yesse de David Ameleh’in babası oldu.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.