PESAH ZAMANI

Allah Moşe'ye şöyle söyledi : '' İsraeloğullarına bu ayın onlar için yılın ilk ayı olduğunu  ve bu ayın onuncu gününde sürülerinden bir kuzu alarak ayın on dördüncü gününe kadar saklamalarını  ve bir araya geldiklerinde kuzuyu kesmelerini  söyle.
 
Sonra bu kuzunun kanını alarak  evlerinizin ön kapısına bir tane ve üstüne üç tane olmak üzere işaret koyacaksınız.Daha sonra bu kuzuyu hamursuz  ekmekle ve acı otlarla  yeyin. Hiç bir yemek artmayıncaya kadar yeyin ve ertesi sabah  yola çıkmaya hazır olun. Bu Allah'ın  Pesah'ıdır.Çünkü bu gece Mısır topraklarından geçeceğim  ve sabahleyin tüm ilk doğan Mısırlılar ölecek .Fakat üstünde kan gördüğüm evlerin üstünden atlayarak  geçeceğim ve bu bela size dokunmayacak. Ve bugünden itibaren  bugün sizin için kutsal bir gün olacak ve sonsuza kadar Allah'ınıza bayram olarak kutlayacaksınız. Yedi gün boyunca mayalanmamış  ekmek yiyecek son günleri kutsal gün sayarak hiç bir iş yapmayacaksınız. Sizi Mısır'dan çıkardığım günü hatırlamak adına  bu kutsal günü koruyacaksınız.

Moşe İsraeloğularının bütün bilge kişilerini topladı ne onlara şöyle dedi: '' Allah'ın vaad ettiği topraklara vardığınızda İsraelli tek bir çocuk yaşayana kadar bu kutsal günleri koruyacaksınız. Ve çocuklarınız size ' Bu kutsal günler ne demekş' diye sorduğunda ' Allah Mısırlılar'ı  lanetleyip bizi Mısır'dan çıkardığında ,İsraeloğullarının evlerinin üstünden atladı . İşte bunun için  bu kutsal günler ,Allah'a bir kurbanımızdır.' diyeceksiniz. '' İsraeloğulları evlerine gitti ve Allah'ın söylediğini yaptılar.Gece yarısı Allah Mısır topraklarından geçti ancak İsraeloğullarına ait evlerin üstünden atladı. O gece Firavun  uyandığında ,evinde biri ölmeyen tek bir Mısırlı bile kalmamıştı.

O zaman Firavun  ,Moşe ve Aaron'u çağırdı ve onlara '' Gidin! Çocuklarınızı,sürülerinizi alın ve gidin. Beni de kurtarın.'' dedi.

Ve böylece İsraeloğulları henüz pişmemiş olan ekmeklerini aldılar, elbiselerini omuzlarında taşıdıkları bohçalara koyarak Mısır'dan ayrıldılar.Rameses'ten Sukota'ya kadar yol aldılar.Çocuklar  ve kadınlar hariç  altıyüz bin kişiydiler ve sürüleri ile birlikte yürüyerek yol katettiler.

İşte Pesah'ın ilk gecesi ,İsraeloğullarının dörtıüz otuz yıllık köleliğinin sona erdiği gecedir.

 

MOŞE KIZIL DENİZİ GEÇER

Israeloğulları Sukota'dan  yolculuklarına devam ettiler. Allah onlara , gündüzleri bulut ,geceleri de ateş olarak yol gösterdi. Böylece hem geceleri hem de gündüzleri ışıkları oldu.

Şimdi de Mısırlılar Firavun’ a konuşuyorlardı.Onlara hizmet edecek İsraeloğulları
 
 
olmadan kendi işlerini kendileri yapmak zorunda kalmışlardı ve bu durumdan hiç de hoşnut değillerdi. Firavun  en iyi altıyüz arabasını seçerek herbirine bir kaptan koydu. İsraeloğullarını Kızıldeniz’de yakalayana kadar  onları takip ettiler. İsraeloğulları çok korkmuştu. Moşe'ye şöyle söylediler:

'' Neden bizi ölmemiz için çöle kadar getirdin? Mısırlılar'a hizmet etmek  bizim için daha iyiydi.''

 Moşe; '' Korkmayın. Bu, Mısırlılar'ı son görüşünüz olacak. Allah bize yol gösterecek'' diyerek onları  rahatlatmaya çalıştı.

Sonra Allah , Moşe'ye şöyle dedi: '' Asanı kaldır ve denizin üzerine uzat. Deniz ikiye ayrılacak ve ortada İsraeloğullarının karşıya geçmesi için kuru bir toprak ortaya çıkacak.''

Derken, İsraeloğullarına yol gösteren bulut onların arkasından geldi ve Mısırlılar'ı onlardan ayırdı. Bulut, İsraeloğulları için bir ışık ama Mısırlılar için karanlık bulutu olduğundan Mısırlılar onları göremedi.!

Sonra Moşe elindeki asayı  denizin üzerine uzattı.Allah doğudan esen güçlü bir rüzgarla denizi geriye doğru itti ve sabahleyin deniz ikiye ayrıldı. Böylece İsraeloğulları  kuru toprak yoldan  geçebildiler. Fakat Mısılılar da onları takip ettiler.Allah Moşe'ye şöyle dedi: '' Şimdi asanı tekrar suların üzerine doğru uzat  ve deniz tekrar tek parça haline dönüşecek.'' Moşe Allah'ın dediğini yaptı ve sular geriye gelerek Mısırlıların arabalarının ve atlılarının üzerini kapladı. Bir kişi bile sağ  kalmadı !

Böylelikle Allah İsraeloğullarını kurtardı !  

 

MİRYAM'IN ŞARKISI

Ve Aaron'un kızkardeşi Miryam bir tef aldı. Diğer kadınlar da ona katılarak tef  çalıp,  dans ederek Miryam’la birlikte  şarkısını söylediler :

Allah'a şükran  şarkısı  söyleyin!
Bizi Kızıldeniz'den geçirdi
Paro'nun adamlarını boğdu
Ve Allah zafer kazandı

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.