MOŞE MISIR’A GERİ DÖNER

Moşe eve dönerek kayınpederinden Mısır’a dönmek için izin istedi çünkü kendi ailesinin hayatta olup olmadığını  öğrenmek istiyordu. ‘’ Sağlıcakla git ‘’ dedi kayınpederi.

Moşe’nin davranışından memnun olan Allah, Moşe’ye Mısır’a gitmekten korkmamasını  çünkü bir Mısırlı’yı  öldürdüğünü bilen herkesin artık öldüğünü söyledi. Daha sonra Allah , Moşe’nin ağabeyi Aaron’a konuştu . ‘’ Çöle ,Moşe’yi bulmaya
 
git’’ dedi.Aaron gitti ve Moşe’yle Tanrın’nın  Dağında buluştular. Moşe, Aaron’a Allah’ın tüm söylediklerini  ve yapmasını istediği işaretlerini anlattı.

Moşe ve Aaron Mısır’a dönerek İbranilerin tüm bilgelerini ve kabile reislerini   topladı ve Aaron ,Allah’ın Moşe’ye tüm söylediklerini aktardı. İnsanların görmesi için tüm işaretleri gösterdi. İnsanlar ,  Moşe ve Aaron’a inandılar. Allah’ın onların acılarını  gördüğünü ve Moşe’yi onları Mısır’dan çıkarmak için yolladığını  duyunca inanarak  ve dizüstü çökerek teşekkür ettiler.

 

ZALİM FİRAVUN

Moşe ve Aaron Firavun’ un sarayına gittiler.’’ Allah bize konuştu. Halkımıza gitmeleri için izin vermen gerektiğini ve böylelikle halkımızın  O’nun onuruna  çölde ziyafet vereceklerini   söyledi’’ dediler.

‘’ Allah  kim ki ben; Mısır hükümdarı; onun söylediklerini yapacağım? Yapmayacağım elbette.’’ dedi Firavun .

‘’ İzin ver de gidelim yoksa Allah kızacak ve ölüm ve hastalıklar getirecek.’’
 
Firavun, inadına İbranileri daha da çok çalıştırdı.  ‘’ Artık insanlara eskiden yaptığınız  gibi  tuğla yapmak için saman vermeyeceksiniz. Bırakın samanları kendileri toplasınlar Her zamanki sayıda  tuğla yapacaklar. Allahları’nın boş konuşmalarını dinlemeye vakitleri kalmayacak tabii...’’ dedi Firavun .

Firavun’un adamları Firavun’un dediği gibi yaptılar ve İsraeloğullarının  başında sanki onlar  hayvanmış gibi kırbaçla durdular.  Bunun üzerine İsraeloğulları Firavun’a  gittiler.

‘’ Bu kadar  çalışmamıza rağmen neden bize vuruyorsun?’’ diye haykırdılar.

‘’ Çekilin huzurumdan! Allah’ınızı  düşünmek için bir dakika bile vaktiniz olmayacak .’’ dedi Firavun.

İbraniler Firavun’un  huzurundan çekildiler. Moşe ve Aaron’u gördüklerinde ise ‘’ Firavun’un bizden daha da nefret etmesine sebep oldunuz! Hepimizi öldürecek..’’ diye bağırdılar.

 

ALLAH SÖZÜNÜ YİNELER

Moşe tekrar Allah’la konuştu ve ‘’ Bana söylediğin gibi Firavun’la konuştuğum için ,Firavun İsraeloğullarına karşı daha da zalim oldu ve bunu olmasına sen izin verdin.’’ dedi.

Bunu üzerine  Allah Moşe’ye şöyle söyledi : ‘’ Şimdi İsraeloğullarının  gitmelerine izin vermesi için Firavun’a  yapacaklarımı  göreceksin. İsraeloğullarına konuş ve Allah’ın onları kölelikten kurtaracağını   ve vaad edilmiş topraklara götüreceğini söyle.’’
 
Moşe Allah’ın sözlerini İsraeloğullarına tekrarladı ancak onlar inanmadılar. Bunu üzerine Allah tekrar Moşe’yle konuştu :’’ Tekrar Fiarvun’a gidin ve Aaron Fiarvun’a  İsraeloğularının  bu topraklardan gitmesine izin vermesini söylesin’’ dedi.

‘’ Eğer benim  kendi halkım beni dinlemiyorsa, Fiarvun  neden dinlesin? ‘’ diye sordu Moşe Allah’a.

Allah ise ‘’ Dediğimi yap. Aaron Fiarvun’la  konuşsun ve İsraeloğullarını bu topraklardan yollamasını söylesin. Eğer Paro emrimi yerine getirmezse o zaman kendi ordularımı  Mısır’a yollayacağım.Bu sefer onun halkı acı çekecek ve İsraeloğulları bu toprakları güvenli bir şekilde terk edebilecektir.’’ şeklinde cevap verdi.

 

SİHİRLİ  ASALAR

Moşe ve Aaron Firavun’a giderek Allah’ın emirlerini ilettiler. Aaron asasını  yere attı ve asa bir yılana dönüştü. Firavun  bilge kişileri ve sihirbazlarını  çağırdı. Tüm sihirbazlar asalarını  yere atarak  yılana dönüştürdüler. Ancak Aaron’unki en büyüğüydü ve diğer tüm yılanları yuttu.Fakat Fiarvun  yine de İbranilerin Allah’ının emirlerini yerine getirmedi.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.