AMELEK'LE SAVAŞ

İsraeloğulları Refidim'deyken Amelek isimli biri tarafından yönetilen bir ordu onlara saldırdı.Moşe , Yeoşua ile konuştu ve ona şöyle dedi: '' Amelek'le savaşmak için adam seç . Yarın ben elimde Allah'ın asasıyla  dağın tepesinde olacağım. ''Yeoşua Moşe'nin dediğini yaptı . Amelek'le savaşmak üzere  seçmiş olduğu adamlar ,Moşe, Aaron ve Hur, dağın tepesine gittiler. Orda Moşe elini kaldırdı . 
 
Moşe böyle yaptığında Yeoşua ve adamları yeniyordu ama Moşe elini indirdiğinde Amelek saldırıya geçiyordu. Moşe'nin kolları yoruluyordu  ; bu yüzden devamlı aynı konumda tutmakta zorlanıyordu . Bunun üzerine bir taş aldılar ve onu taşın üzerine oturttular . Bir tarafında Aaron , diğer yanında Hur Moşe'nin kollarını tutarak ellerinin göğe doğru kalkık olmasını sağladılar. Böylece  güneş batımına kadar Amelek'in ordusu yenilmişti. 

 

YİTRO VE MOŞE

Moşe’nin kayınpederi Yitro, Allah’ın Moşe ve İsraeloğulları için tüm yaptıklarını duydu ; ve Moşe’yi, kızını ve iki torununu görebilmek için çöle geldi. Moşe onu karşılayarak çadırına getirdi.
 
Ertesi gün Yitro , insanların sabahtan akşama kadar Moşe’nin etrafında  durduğunu farketti.

‘’ Neden  bütün gün burada yalnız oturuyorsun? Neden bu insanlar sabahtan akşama kadar  burada duruyorlarş’’ diye sordu Moşe’ye.

‘’ Hallolması gereken  bir sorunları olduğunda bana gelirler. Onları dinler, Allah’a sorar ve sonra da Allah’ın kanununu söylerim.’’ dedi Moşe.

Kayınpederi ‘’ Bu , bir insan için büyük bir yük. Sana ne düşündüğümü söyleyeyim.İnsanların arasından Allah’tan korkan, adil ve dürüst olanlarını seç. Binlerce kişinin, yüzlerce kişinin ve onlarca kişinin yöneticileri olmalarını sağla. Küçük olaylarda ,insanlara yardımcı olsunlar ama büyük bir sorun çıktığında sana gelsinler. Böylece senin de yükün hafiflemiş olur. ‘’ dedi.

Moşe, kayınpederini dinledi ve onun dediği gibi yaptı. Daha sonra Yitro kendi topraklarına döndü.

 

MOŞE SİNAY DAĞI’NDA

İsraeloğulları Sinay çölüne kadar yollarına devam ettiler. Allah , Moşe’yi dağa çağırdı :

‘’ Sesimi dinleyecek , bana itaat edeceksiniz. O zaman seçilmiş millet olacaksınız.’’ dedi. Halkı Moşe’ye :

‘’ Allah’ın tüm isteklerini yerine getireceğiz.’’ dedi . Allah memnun oldu  ve Moşe’yi  tekrar dağa çağırdı : ‘’ Halkının , senin duyduğun gibi sözlerimi duyması ve sonsuza kadar sana inanması  için kalın bir bulut olarak geleceğim. Şimdi git ve insanlara giysilerini yıkayarak üçüncü gün için hazır olmalarını söyle
 
 
çünkü Sinay Dağı’nda  tüm insanlara görüneceğim. Fakat insanları dağa çıkmamaları ve kayalıkları ellememeleri  konusunda uyarmalısın. Aksini yapacak olan kişi ölecektir. Şofar  sesini duyduklarında Sinay Dağı’na çıkabilirler.’’ dedi.

Üçüncü günün sabahında gök gürlemeye ve şimşek çakmaya başladı. Dağın üstünde kalın bir bulut belirdi. O kadar güçlü  bir şofar  sesi duyuldu ki insanlar titredi. Moşe, insanları dağın eteklerine getirdi. Sinay Dağı dumanlarla kaplıydı. Duman yukarı yükseldi ; bütün dağ titredi ve sallandı. Şofar  sesi giderek yükseldi. Moşe Allah’la konuştu , Allah da ona cevap verdi. Allah, Sinay Dağı’nın tepesine indi ve Moşe ‘ yi de oraya çağırdı. Ve Moşe gitti.

Copyright © 2011 SEVIVON. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan tüm içerik ve görsellerin kullanım hakları Sevivon'a aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.